Ikony

Hans Zimmer

7. května 2013 v 22:09 | Fíí
Předpokládám, že při vyslovení tohoto jména si asi nikdo z Vás nevybaví vůbec nic. Ale při zmínce filmů jako "Lví král" "Pearl Harbor" "Piráti z Karibiku" "Počátek" nebo "Gladiátor" už Vám asi začne svítat. Každý z těchto filmů se vyznačuje vlastní, osobitou a velmi poutavou hudbou, jejíž autorem není nikdo jiný než právě Hans Zimmer.
Dnes 56ti letý německý rodák z Frankfurtu nad Mohamedem má za sebou hned několik veleúspěšných filmových soundtracků. Svou kariéru započal hraním na klávesy a syntetizátory v několika kapelách, ovšem po čase si uvědomil, že hraní na klávesy není činnost, která by ho naplňovala tak, jak by si představoval. Rozhodl se, že začne skládat hudbu k filmům. To bylo jeho trefou do černého. Podílel se na několika významných soundtracích jako asistent Stanleyho Myerse a později se rozhodl založit vlastní soundtrackovou společnost Remote Control Productions věnující se filmové hudbě a jeho kariéra nabrala vysoké obrátky.

K dnešnímu dni má na kontě 9 nominací na Oscara, z čehož jedna byla proměněna, když byl v roce 1995 oceněn Oscarem za hudbu k filmu "Lví král". Dále má cenu Grammy za soudtrack pro film "Crimson Tide", 3 Zlaté Globusy k filmům "Lví král" "Gladiátor" a "Pearl Harbour" a nespočet dalších nominací na téměř většinu ze svých dalších soundtracků.
Hans Zimmer napsal za svůj dosavadní život hudbu k 129 filmům, mezi jeho nejvýznamnější počiny patří soundtracky k filmům : "Trosečník" "Lví král" "Gladiátor" "Requiem for a dream" "Pearl Harbor" "Kruh" "Piráti z Karibiku" "Šifra mistra Leonarda" "Andělé a Démoni" "Batman" "Superman" "Temný rytíř" "Sherlock Holmes" a "Počátek"

Já osobně Hanse velmi uznávám jako umělce i skladatele, neboť mi jeho soundtracky přijdou velmi výstižné a musím se přiznat, že u většiny filmů hlavně dojemné, člověk se sám sobě diví, jak pouhá orchestrální hudba dokáže tak perfektně vyjádřit potřebné pocity.
Neumím si představit některé ze zmíněných filmu bez Hansovi hudby a je mi velmi líto, že většina lidí zná pouze soundtrack, ale ne právě jeho autora. Myslím si, že Hans je velmi nedoceněným umělcem, protože bez jeho hudby by filmy nebyly takové, jaké dnes jsou.
Říkejte si o mě co chcete, ale Hans je pro mě jednoznačnou ikonou !!

Hudbu k filmu "Piráti z karibiku" zná dnes snad každý.

Soundtrack k "Requiem for a dream"
Tento soundtrack dokonale vystihuje celou podstatu filmu a už jen při jeho poslechu se mi ježí chlupy po celém těle.
(Pokud Vám nic neříká začátek přetočte cca na 45s, od té chvíle by Vám to mělo být povědomé)

"Pearl Harbor"

Lindsey Stirling

22. února 2013 v 18:49 | Ronnie
Lindsey Stirling (*21. září 1986, Orange County, USA), je americká houslistka, zpěvačka, tanečnice askladatelka.

Lindsey je objev soutěže Amerika má talent, které se zúčastnila v roce 2010. Od té doby jezdí po koncertech, skládá vlastní hudbu, nahrává covery, ke kterým dělá videa na youtube doplněné o vlastní choreografii. Již vydala 2 alba se svými nahrávkami a na začátku roku 2013 se vydala na krátké turné až do Evropy.

Proč jsem se vlastně rozhodla psát první článek v této rubrice právě od Lindsey Stirling? Musím se přiznat, že ještě před pár hodinami jsem o její existenci neměla nejmenší tušení. Narazila jsem na její účet na youtube pouhou náhodou. Asi bych jej ani neotevřela nebýt jejího videa s hudbou z Pána prstenů. Zkrátka, má úchylka knihomola vzala za své. Díky bohu.
V první chvíli jsem si říkala, páni, ta má talent z hůry. Talentovaných houslistů chodí po světě nezpočet, stejně jako tanečníků, zpěváků nebo třeba skladatelů, jenže Lindsey je všechno dohromady. O její inspirativní úploze z mého pohledu asi těžko vymyslím, protože, jak jsem již zmínila. Její jméno znám teprve pár hodin. Každopádně je to osoba, která si zaslouží respekt a uznání. Rozhodně doporučuji shlédhnout její youtube kanál. Věřím, že každého zaujme alespoň pár videí. Pokud jste milovníky houslí, dobré hudby, dubstepu, fantasy nebo třeba tance, určitě vám Lindsey padne do oka stejně jako mě.

 
 

Reklama