Studium v UK vs. studium v ČR

29. ledna 2015 v 7:51 | Ronnie |  Ronnie & Scotland
Po velice velice velice dlouhé odmlce se opět hlásím o slovo. Ještě před pár dny jsem byla přesvědčena, že se ke psaní tohoto blogu už nikdy nevrátím, ale v posledních pár týdnech se mi po blogování začalo docela stýskat. Je to asi tím, že mám oproti předchozímu semestru podstatně více voného času, protože místo dvou prací mám už jen jednu a konečně mohu reálně uvažovat o nějaké seberealizaci.
Nejsem si jistá, jak moc aktivní tu budu, ale každopádně bych se ráda víc zaměřila na život v zahraničí jako takový. Neříkám, že nebudu psát o ničem jiném, jen bych ráda svou zkušenost přenesla do psaného projevu, což myslím, že ti z vás, co míří za hranice naší vlasti docea ocení.

Minulý týden jsem započala letní semestr a tak mohu napsat i něco více o výuce na Britských univerzitách. Tento článek berte jako takové menší srovnání se školami v Čechách - Mohu si to dovolit, protože před odjezdem za vzděláním do Skotska jsem strávila několik měsíců na univerzitě v Plzni.

1) Přijmací řízení - Začneme hezky od začátku. Je důlěžité se na školu vůbec dostat. V ČR jsou přijímačky různé. Každá škola to má trochuu jinak, záleží hodně na oboru. Ve většině případech můžeme počítat s náročným testem potažmo následujícím kolem v podobě ústního přezkoušení. V UK to funguje úplně jinak a osobně si myslím, že je to daleko lepší systém než funguje u nás. Přihlášky na školy se podávají cca do půlky ledna(pokud chcete na medicínu případně Oxford či Cambridge, uzávěrka je tuším že už kolem listopadu) přes stránku UCAS.com. Zaplatíte si buď 12 liber za jednu přihlášku, pokud jich chcete víc, suma je pokud si dobře vybavuji asi 25 liber s tím, že máte možnost odeslat 2-5 přihlášek. Už cena přihlášek se dost liší, vzhledem k tomu, že za pět přihlášek v UK zaplatíte stejně jako za jednu u nás. Navíc pro většínu britů je 25 liber jako pro nás padesátikoruna. Vaše přihláška musí obsahovat motivační dopis, kde vypíšete, proč chcete studovat zrovna tento obor a co pro to ve svém volném čase děláte. To považuji za velice výhodné, protože se na dané obory dostanou pouze ti, kteří o to mají skutečně zájem. To je bohužel nevýhoda českých škol - můžete se celý život zajímat o psychologii, pak se špatně vyspíte, pokazíte test a na vaše místo se dostaně někdo, kdo si to náhodou dobře natipoval a přihlášku si podal, jen aby by někde na škole.
Dalším bodem, který musíte splnit je reference od někoho z vašich učitelů. Zadáte kontakt a samotná škola už si vyučujícího zkontaktuje se žádostí o doporučení vaší osoby. Samozřejmě, že je asi nejlepší zažádat učitele dějepisu, pokud hodláte studovat historii, ale vy jako zahraniční studentni raději požádejte angličtináře, se kterým máte dobrý vztah. Reference je hodně důležitá v otázce přijímacího řízení.
V neposlední řadě po vás budou chtít zkoušky, v našem případě maturitu. Pokud ji ještě nemáte, musíte vyplnit známky, které očekáváte. A vzhledem k tomu, že většina škol po vás bude chtít průměr maximálně 1,2, máte povolenu jednu dvojku. Navíc si musíte ohlídat, co za předměty po vás chtějí. Pro zahraniční studenty je to obvykle jen jeden předmět z předepsaných - například na můj obor britové musí mít A-levels z chemie, biologie a psychologie, ale mně stačil jen jeden z těchto předmětů. Pokud se na školu dostane, ale nemáte ještě splněnou maturitu, budete přijati podmínečně s tím, že musíte známky dodat později. Co se týká zkoušek z angličtiny jako jsou Cambridgské zkoušky a tak, většina škol je má v požadavcích, ale po mně nikdo nic nechtěl - pokud chápu dobře, bylo to asi díky jedničce z maturity z angličtiny(což je docela sranda, protože CPE zkouška se rozhodně nedá s primitivní maturitou srovnávat).

2) Co vlastně studuji? V tomto odstavci bych ráda shrnula všechno o průběhu výuky a tak podobně. Na rozdíl od českých univerzit se nemusíte lopotit s osmi předměty za semestr, kdy sedíte ve škole od nevidim do nevidim. Moje škola funguje na kreditový systém s tím, že za školní rok musím nasbírat 120 kreditů. Každý předmět má 15-30 kreditů, takže to vychází přibližně 4 předměty na semestr. Super ne? Předepsané mám tři na každý semestr s tím, že další si volím. Skvelé je, že ačkoliv studuji pod School of medical sciences, můžu si zvolit doslova a do písmene cokoliv. Od literatury přes fyziku po právo.
Systém výuky se liší v závislosti na tom, co vlastně studujete. Většina humanitních předmětů má dvě hodinové přednášky a jeden hodinový tutoriál(řekněme cvičení) týdně. Pokud studujete humanitní obor na britské univerzitě, ve škole skutečně moc nepobudete. Oproti tomu v knihovně strávíte víc jak půlku studentského života. Zkrátka a dobře, oproti českým univerzitám, v UK nedostanete titul z humanitního odvětví zadarmo. Řekněme, že humanitní obor nevyyyžaduje žádné logické chápání, respektive se to zkrátka stačí nadrtit. Jenže v UK si můžete být skutečně jistí, že si to rozhodně vydřete stylem, že po promoci z vás bude kapat krev. Vím to i z vlastní zkušenosti, protože jsem si v prvním pololetí dala jako volitelný předmět Historii dvacátého století a moh zodpovědně říct, že humanitní předmět už si nikdy nezvolím, protože i v prváku toho bylo až nad hlavu.
Oproti tomu obory jako studuji já, kde potřebujete trochu logické myšlení a tak podobně, fungují trochu jinak. Většina těchto oborů má tři hodinové přednášky týdně a jednou za dva týdny dvou až tří hodinové laborky(opět můžeme přirovnat ke cvičení). Strávíte sice ve škole víc času, ale pokud danou látku pochopíte, doma se už tolik šprtat nemusíte. Je to vlastně za odměnu, že jste se narodili obdařeni nějakou tou logikou.
Co se týká rozvrhu, samozřejmě se to liší podle univerzit, ale chci říct, že se nemusíte obávat první přednášky v sedm ráno a poslední v osm večer každý všední den jako tomu mnohdy bývá v Čechách. Navíc drtivá většina univerzit sestavuje rozvrh tak, aby student měl kromě víkendu ještě jeden den volna. Na Aberdeen uni je to konkrétně středa.
Britské univerzity si zakládají na stoprocentní docházce na praktikách, laborkách, tutoriálech, zkrátka na obdobách našich cvičeních. Samozřejmě že existují omluvenky, ale Rodinné důvody vám nikdo neuzná zvlášť pokud jimi omlouváme kocovinu, která nám brání vůbec vstát z postele.
Co se přednášek týká, ty stejně jako v ČR povinné nejsou, ale docházka se doporučuje. Na druhou stranu, všechny materiály z přednášek a mnohdy i celé záznamy najdeme na internetovém portálu školy, což se na českých univerzitách moc často nestává.

3) Zkoušky. Už jen z toho slova máte osypky? Já také.
Na univerzitách v UK nefungují zápočty jako takové. Stačí splnit docházku na tutoriálech, vypnit testy na internetu, napsat esej, cokoliv vám zadají. Většina z toho se také započítává do výsledné známky.
Samotné zkoušky jsou také trochu jiné než u nás. Opět je tu rozdíl mezi humanitními předměty a předměty technického či přírodovědného rázu. Humanitní předměty jako historie nebo filozofie jsou psané ve smyslu dostanete zadaných šest otázek, tři si vyberete a odpovíte na ně v krátké řekněme eseji. Počet slov se různí podle předmětů a ročníků. Já z historie měla napsat 600 slov ke každé otázce. Co setýká ostatních předmětů(v mém případě Introduction to medical sciences, psychology a chemistry for life sciences), jednalo se o testy 'abc'.Dejme tomu, že je to skutečně snadnější než psané zkoušky, i když to je asi dost možná věc názoru, protože i u testů abc jsem se dost zapotila. Nutno dodat, že některé předměty mají zkoušku kombinovanou, v mém případě to byla chemie, ale tam šlo vpsaných odpovědích spíš o postup při výpočtech než o nějaké dlouhé recitování toho, co jsem kde načetli.
Na konec odstavce o zkouškách dodám asi to nejlepší. Neexistje nic jako ústní zkouška. Proč? Protože u ústních zkoušek je dost problém s objektivitou.Ústní zkoušky jsou pro někoho výhodné, pro někoho nikoliv. Záleží na vašem vztahu s profesorem. Tomu se chtějí britské univerzity vyhnout.

4) Studentský život. V tomto ohledu vnímám rozdíl mezi Británií a Českou Republikou asi úplně nejvíc. Jak už vyplývá z rozvrhu, je patrné, že briské univerzity podporují soukromý život. Nabízejí spoustu aktivit v rámci různých sportovních klubů, society a tak podobně. Máte čas na brigádu - dokonce se od vás tak nějak očekává, že budete pracovat, i když žijete s rodiči nebo jste na studentské půjčce(případ místních studentů) a peníze na střechu nad hlavou nepotřebujete. Alespoň to mi řekl můj osobní poradce - další věc, univerzita se vám snaží pomoct jak jen to jde. To je jedna z věcí, kterou jsem zapomněla zmínit v předchozím odstavci. Na rozdíl od většiny českých univerzit, britské univerzity se vás nesnaží potopit a nepustit vás do dalšího ročníku.
Zpět k otázce práce. Jak jsem zmínila, tak nějak se to od vás očekává, a upřímně se tomu nedivím. Naučíte se nějaké zodpovědnosti a je to rozhodně zkušenost, která vám pomůže do budoucna, až budete hledat práci v oboru. Je tedy pravda, že ne každý kdo nemusí, tak pracuje. To už je hodně individuální otázka a záleží na studentovi.

5) Národnostní rozdíly. Abych pravdu řekla, skutečně nevím, jak tento bod pojmenovat. Možná by bylo trefnější, jak čech přežívá v zahraničí, to posuďte sami.
Jedním z obrovitánských rozdílů, který vnímám asi nejvíc, je, že jsem najednou jedna z nejstarších v ročníku, ačkoliv jsem vždycky patřila k těm úplně nejmladším. Není to však tím, že jsem měla rok po maturitě pauzu. V Čechách jde většina lidí na univerzitu ve dvaceti. V Británii, tedy tentokrát konkrétně ve Skotsku(Anglie to má jinak) můžou lidé na školu už v sedmnácti letech(upřímně lituji těchto mláďat o freshers weeku). Je tedy pravda, že těch sedmnáctiletých na uni moc nepotkáte, ale čerstvých osmnáctek je tu požehnaně. A musím se přiznat, že jen ty dva roky mmohou být propastným rozdílem. Máme dost kamarádů, kterým je osmnáct a mám je opravdu ráda, ale v mnoha ohledech jsou to ještě puberťáci. Vím, že já samotná nejsem žádný moudroň, ale jak jsem již řekla, dva roky jsou v tomto věku skutečně rozdíl. Stačí si jen vzpomenout, jaká jsem byla dva roky zpátky. Proto čas od času mají studenti jako já pocit, že trochu vyčnívají a nezapadají, nebo spíš ani nechtějí v některých případech zapadat.
Ohledně náročnosti výuky v prváku.. Pro studenty ze střední Evropy je prvák poměrně snadný. Je to tím, že ačkoliv se to nezdá, máme skutečně kvalitní systém středního a základního vzdělání. Nebudu tu rozepisovat jak funguje systém v UK, to je na další sáhodlouhý článek, ale zkrátka oproti Britům máme mnohem širší okruh přehledu a víme víc do hloubky. Takže prvákem, který slouží jako ročník, který všechny dostane na stejnou úroveň, propluje student z ČR i doela snadno. Oproti tomu, slyšela jse, že drhák je docela makačka. Tak uvidíme.
Navážu na předchozí podpod ohldně náročnosti výuky. Problém, na který můžeme často narazit, je, že spousta znaostí je pro nás automatická a tak nějak naprosto jasná. A tak často nedostaneme dobrou známku jen proto, že nerozepíšeme postup nebo nevysvětlíme odborný termín, který užijeme, protože dannou pro nás základní znalost pokládáme za samozřejmou.

No to je asi vše, pokud máte otázky, rozhodně to do mě valte, ve volném čase ráda odpovím. Doufám, že tento článek někomu pomůže :)


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Del Del | Web | 29. ledna 2015 v 9:47 | Reagovat

Skvělý článek, teď má konečně člověk představu jak to tam funguje, hrozně bych chtěla studovat v zahraničí, ale říkám si, že je na mě už trochu pozdě. Ale tak snad mi v budoucnu výjdou nějaké stáže nebo tak :-)

2 Trinity Estridge Trinity Estridge | Web | 29. ledna 2015 v 12:44 | Reagovat

Skvělý článek, moc za něj děkuji! :) Do Skotska se taky chystám konkrétně do Edinburghu. :) Mohla bych se jen zeptat, jak je to s financemi? Dočetla jsem se, že školné za studenty EU platí vláda, ale prý jsou tam ještě nějaké dotace nebo co, jak to máš ty? Dalo by se to částečně utáhnout z brigády? Za mě by to sice rodiče zaplatili, ale pořád je to celkem dost a nechci z nich ždímat peníze. :D

3 Claudia Claudia | Web | 29. ledna 2015 v 12:45 | Reagovat

Ahoj , veľmi dobrý článok študovanie v zahraničí a v UK, ale tam je drahý život až veľmi a štúdium tak tiež, sice som tam neštudovala ale prežila som si tam svoje, ja o rok a pol končím strednú a chystáme sa do dánska tam je oveľa lepší soc.život, aj štipko dosť dobre a na úrovni školy ;). ale podporujem ľudí ktorý chcú študovať v zahraničí , °)

4 fakynn fakynn | E-mail | Web | 29. ledna 2015 v 15:38 | Reagovat

Opravdu vyčerpávající článek. Dozvěděla jsem se spoustu věcí a za to ti děkuji. :) Já osobně jsem nikdy nepřemýšlela nad tím, že bych snad šla studovat do zahraničí, protože jsem prostě na cizí jazyky levá...
Opravdu se mi líbí přístup škol v Británii, hlavně to, jak jsi psala, že se nesnaží studenty vylejt.
Skvělá článek! :)

5 bronxy bronxy | 29. ledna 2015 v 21:36 | Reagovat

[2]: skolne je na skotskych uňiverzitach pro studenty z eu zadarmo. Staci si jen podat zadost na saas, coz je organizace, ktera za studenty skolne plati.
Kazdopadne utahnout se to z brigady rozhodne da. Pracuju pri skole a jsem plne samostatna, zvladnu platit najem, telefon, ucty a jeste mi dost zbyde.

[3]: nevim sice na cem stavis sve usudky o skolach v uk, kdyz sama rikas, ze jsi tam nestudovala, ale ja si na nic stezovat nemuzu. Drahy zivot tady sice je, ale to nemuzes posuzovat dle ceskoslovenskych pomeru. Kdyz si tu najdes praci, tak zijes pomerne na urovni i z miňimalniho prijmu na castecny uvazek. Jeste k tem skolam, verim, ze v dansku jsou tez kvalitni skoly, ale prijde mi, jakobys tvrdila, ze skoly v UK jsou odpad a to docela pozor na jazyk.

[4]: haha neboj, jazyky nejsou mou silnou strankou. Jsem rada, ze jsem zvladla rodny jazyk :D anglictina je ale dost jednoducha a casem si clovek i zvykne :)
Pristup skol se mi taky libi. Oni neradi prosivaj, protoze neni tak lehke se na ty skoly dostat protoze si opravdu vybiraj. A kdyz uz te vyberou, proc by te meli potopit. Naopak:) diky zanprecteni :) xx

6 Claudia Claudia | Web | 29. ledna 2015 v 22:32 | Reagovat

[5]: není odpad len není podľa mňa tam taký dobrý soc. život ako v tých severských krajinách(kanada alebo škandinavia), čo som počula tak vela studentov z UK odišlo lebo sa im tam nepáčilo :) ale napísala som ti že podporujem zahraničných študentoch samozrejme rozhodni sa ako chceš , to je len môj názor ;)

7 Claudia Claudia | 29. ledna 2015 v 22:35 | Reagovat

[5]: žeby si mi verila tak ti pošlem jeden link si ho len tak pozri , a neviem prečo nemozem vyjadrit svoj nazor na to neviem prečo sa pytas ked sa ti moj nazor nepaaci :) ale v pohode noo , len mi  to pride divne , tu si pozri http://scandinavianstudy.com/sk/

8 bronxy bronxy | 30. ledna 2015 v 14:32 | Reagovat

[7]: zatím jsem nenarazila na nikoho, kdo by ze skoly v uk odesel proto, ze by se mu tam nelibilo. Ono asi nepujde tolik o to libi-nelibi ale spis mam-nemam na to bunky. To uz ti ale samozrejme nikdo nerekne, ze neudelal zkousky a ze ho vyhodili:) a uklidni se, ja se te zaprve na nazor neptala a za be ja vim ze skoly ve skandinavii jsou dobre, jen mi prijde trosku nesmysl, jak tu hazis na uk spinu ackoliv jsi tam patrne stravila tak tyden na vylete se skolou. Nemuzu ovsem skoly ve skandinavii plne soudit, protoze jsem tam nikdy nestudovala, ale to ty taky ne, tak bud trosku pri zemi a nechval dne pred vecerem. Byt tebou, kritizuji neco, az to poznam na vlastni kuzi a totez plati i naopak. Nevynasej do nebes neco, s cim jeste nemas osobni zkusenost.

9 TBlack TBlack | E-mail | Web | 30. ledna 2015 v 15:39 | Reagovat

Ahoj! Děkuju Ti moc za tenhle článek! Teď jsem v Anglii jako aupairka, ale vždycky jsem chtěla zkusit skotskou uni, protože jsem slyšela, že je bezplatná. Pak mě ale někdo strašil, že už to zrušili. No teď už se přihlásit nestihnu, ale ráda bych to za rok zkusila. Nemáš nějaké informace o kombinovaném studiu ve Skotsku, nabízejí to taky?

Díky
Terka

10 ronnie ronnie | 30. ledna 2015 v 15:53 | Reagovat

[9]: ahoj. Letos jsou prihlasky uz uzavreny, ale pokud to zkusis asap primo na uni nebo kontaktovat ucas, muzou udelat vyjjimku:) nebo v cervnu tusim ze jeste prijimaji v druhem kole ci co.
Kombinovane studium urcite funguje, na aberdeen uni urcite, jen presne nevim jak. Zkus napsat dotaz primo skole, radi ti napisou. Mimochodem, kde presne jsi au pair?:)

11 Josette Josette | 4. prosince 2015 v 11:14 | Reagovat

[7]: Severských krajnách sú školy na približne rovnakej úrovni ako v UK. Väčšiu hĺbku sociálneho života však nemôžem priadiť k Škandinávskym krajinám teda pokiaľ to nerátaš aj s prázdninovými záťahmi. :P :D Keď si to tam skúsiš, potom rozprávaj :*

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama