Jsem blond, a co jako?!

19. srpna 2014 v 14:54 | Ronnie |  Ronnie says
Už jsem se dávno dávno dozadu zmínila, že se mi líbí, jak v Británii a celkově ve světě nikdo neřeší, co kdo nosí. Můžete si vyjít po ulici převlečeni třeba za tuřín a nikdo se ani neotočí, protože je to zkrátka vaše věc. S takovým přístupem se v Čechách asi těžko setkáme, ale to je už zakořeněné v té naší mentalitě.

Na druhou stranu, ne všechno je perfektní a když se někde přidá, musí se někde ubrat. Na co to vlastně narážím? Ačkoliv můžu běhat v převleku Perníčka ze Shreka a nikdo nehne brvou, setkávám se tu čím dál častěji s poněkud primitivnějšími předsudky. Konkrétně o barvě vlasů.
Všichni známe vtipy o blondýnách a ruku na srdce, všichni se jim čas od času zasmějeme. Mohu s klidem prohlásit, že doma v Plzni na mě pár mých přátel utrousilo několik dobromyslných poznámek ohledně barvy vlasů v souvislosti s IQ. Ale nebylo toho mnoho a vždycky to bylo myšleno jako vtip. Zkrátka žádný velký extrém.
Oproti tomu tady to chodí ještě jako za časů krále Klacka. Uvědomuji si to až teď, ale poprvé jsem si toho začala všímat už když jsem přijela. Moji spolubydlící rádi připomínali, že jsem blond a hodně o tom vtípkovali. Ale vzhledem k tomu, že jsou to češi, pořád ještě to mělo své hranice, i když občas mi to už začínalo docela vadit. Ovšem v posledních týdnech jsem si všimla, že tento problém má ještě hlubší kořeny, než by se bývalo zdálo.

Čas od času, ne pořád, se mi stává, že se mnou lidé, které jsem nikdy před tím neviděla, jednají jako s naprostým primitivem. Nejedná se jen o kluky, kteří si evidetně řeknou, ááá blond, modré oči, to bude snadné, a pak samozřejmě narazí, protože si dovoluji tvrdit, že má inteligence a sebeúcta přesahuje úvahy o tom zúčastnit se soutěží pro primitivy bez umu typu Big Brother(dobře, o té sebeúctě si někteří moji velmi blízcí čtenáři nechají své připomínky pro sebe. Děkuji). Bohužel se s tím setkávám i u zákazníků, na úřadech a vlastně kdekoliv. Netvrdím, že čas od času to není oprávněné, po některých mých zkratech. Na druhou stranu, to máme my všichni.
Nějakou chvíli mi vrtalo hlavou, proč tomu tak je, ale po rozhovoru s mou kamarádkou je to jasné. Je to v barvě vlasů. Neuvěřitelné, ale je to tak. Rozhodně bych nečekala, že něco tak hloupého jako barva vlasů může přerůst v něco tak velkého, ale je tomu tak. Ona konkrétní kamarádka mi řekla, že než dostala svou práci, pár kolegů vyjádřilo nesouhlas se zaměstnáním další "blond silly", ačkoliv o mojí kamarádce nevěděli vůbec nic. Samozřejmě časem se to srovnalo, protože ji poznali a sami přiznali, že to byla hloupost.
Dobře to dopadlo, ale na druhou stranu, mou pointou je, co kdyby to místo skutečně nedostala jen proto, že je blond a zákonitě tedy úplně blbá? KRAVINA!


"Modré oči a blond? Ta je určitě úplně pitomá." - Studuji neurovědy v jiném, než rodném jazyce. Co děláš ty? Za rok jsi přečetl(a) obrázkovou encyklopedii? Gratuluji!

Na jednu stranu si říkám, že není tak špatné, když si ostatní myslí, že jsem hloupá. Mám v záloze moment překvapení. Z jiného úhlu pohledu, když pominu jisté pocity ponížení, aby mi něco jako pitomý předsudek zkazilo šanci na slušné zaměstnání? Kde to žijeme? Omlouvám se, že si nebarvím vlasy na černo, když jsem bílá jako sníh a nechci vypadat jako nepovedený dvojník Belly Swan! Chce snad někdo po tmavších typech, aby si barvily vlasy na blond, jen aby s nimi nikdo nejednal jako s idioty?!

Tímto článkem nás všechny tak nějak ponoukám, abychom se nad svým přístupem zamysleli. Zní to asi směšně, ale zkusme si to zrekapitulovat. Představte si dvě holky z vašeho okolí - jednu blond a jednu brunetu. Obě vypustí z pusy naprostou hloupost, zkátka totální fail. A teď si vybavte svou reakci. "No jo blondýna" a protočíte panenky. Druhý případ "haha, ty jsi tele" no tak se přeřekla. Obě přidají fotku na facebook. Blondýna má našpulenou pusu, bruneta ani pořádně nemá vidět obličej, hlavně že se ukáže ve spodním prádle. Teď si sáhněte na srdce. Ve vašich očích bude ta větší facebooková blbka ta blondýna, ačkoliv jen našpulila pusu. Je to tak? Věřím, že v 80% z nás se nemýlím.


Mojé milé blondýnky, pusťte si Taylor a SHAKE IT OFF!
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 D. D. | Web | 19. srpna 2014 v 18:49 | Reagovat

Druhá věta mě nesmírně pobavila. Děkuji :D
A pokud chceš něco vědět, u mě se rozhodně mýlíš. Snad ještě ani jednou v životě mě nenapadlo spojovat si blondýny s hloupostí. Asi to nemám v podvědomí, i když je to takhle všude kolem nás.
Je to prostě součást nechutné diskriminace a lidi si vždycky najdou něco, podle čeho diskriminovat, ať už je to taková pitomost jako barva vlasů...Smutný fakt.
Přeju ti hodně úspěchů (y)

2 Omacka na spagety Omacka na spagety | 20. srpna 2014 v 9:17 | Reagovat

Ahoj, s Veronikou mam osobni zkusenosti a jeji blondatost muzu potvrdit vsemi deseti! Pokud mi neverite, zeptejte se kamarada Mrazena zelenina :D

3 Ronnie Ronnie | Web | 20. srpna 2014 v 14:05 | Reagovat

[2]: Drahý Vojtěchu, jsem ráda, že jsem v tobě našla nového pravidelného čtenáře a vážím si tvé pozornosti, ale drž ústa!:D Neměl by ses náhodou učit na dnešní zkoušku?!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama