Prázdné místo

7. dubna 2014 v 11:14 | Ronnie |  Literatura
Po dlouhé době mi to přeci jenom nedalo. Odložila jsem anglicky psanou literaturu a vrhla se na poslední dvě stovky stránek rozečteného Prázdného místa od J.K.Rowling. Abych byla upřímná, od začátku knížky jsem byla poměrně skeptická a zklamaná. Říkala jsem si, že to opravdu není nic moc, a to jsem se snažila nesrovnávat s Harry Potterem, protože dějje skutečně nesrovnatelný. Jak bych porovnávat příběh o čarodějném učni a o zkaženém městě plném intrik a pokrytectví? I tak jsem se smíšeným pocitům zkrátka neubránila.

Na druhou stranu, čím hlouběji jsem se do knížky ponořovala, tím víc se mi chtělo číst dál a dál. Ovšem pak přišel Aberdeen a já v rámci přizpůsobení se anglickému jazyku rozhodla číst nějakou tu chvíli pouze anglicky.
Ještě včera mi z knížky zbývala více než třetina, ale jak si tak hrdě hověla na mé poličce ve svých majestátních sytých barvách, neodolala jsem. Už bylo skutečně pozdě, a tak jsem si řekla, že přečtu tak maximálně padesát stran a půjdu spát. V půl třetí jsem plna dojmů zaklapla knihu a uvědomila si, že jsem ji celou dočetla. Zkrátka nešlo to zarazit.

Rowlingová zkrátka světu ukázala, že psát umí. Nebudu vám tu vykreslovat příběh, který se v knize odehrává, neúmyslně bych mohla prozradit to hlavní, a o ten šok vás připravit nechci. Najdete zde velké množství postav a na rozdíl Harryho Pottera žádná z nich není na 100% záparoná a na 100% kladná. Jakoby snad jediná kladná postava zemřela hned na začátku, ale ve finále se dozvídáme, že ani Barry nebyl úplně bez chyby. Šťastné konce malých příběhů zde tedy rozhodně nečekejte.
Pokud máte rádi Britský humor, nevadí vám narušení oné romantické bubliny v myšlenkách na krásu a čistotu lidství a už delší dobu o Prázdném místě uvažujete, vřele doporučuji. Ovšem nesmíte očekávat dalšího Harryho Pottera. Ten bude jedině jeden, navíc jak už jsem zmínila. Tato dvě díla se prostě nemůžou srovnávat. Jediné, co mají společného, je asi ten nezaměnitelný styl J.K.Rowling, který vás nutí číst dál a dál. Na druhou stranu pokud nemáte Harryho Pottera moc v lásce, toto dílo vás vůbec neurazí a konečně se k Rowlingové budete moci propracovat.

Dávám dílu čtyři hvězdičky z pěti.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Snapeova Snapeova | Web | 7. dubna 2014 v 11:22 | Reagovat

A co teprv Volání kukačky, To je zase něco jiného a líbilo se mi snad ještě víc než Prázdné místo, ale ono ani tohle nejde moc porovnávat. V každé té knize jde o něco jiného.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama