Noe - jak to bylo či nebylo

20. dubna 2014 v 0:31 | Ronnie |  Ronnie says
Posledních pár dní blog silně zanedbávám. Spousta z vás si asi říká - aha, bají kufry. Lhala bych, kdyby řekla, že tomu tak skutečně je. Je sice pravda, že můj a bráchovo pokoj připomíná místo poznamenané živelnou katastrofou, ale lodní kufr stále zeje prázdnotou. Ve skutečnosti se věnuji svému rodnému městu, protože mi začalo postupně docházet, že za devatenáct let jsem zde zapustila kořeny vskutku hluboko, a tak onen odjezd není tak snadný, jak jsem očekávala. Ale o tom až jindy.

Dneska, respektive včera, jsem si s rodiči a bráchou vyrazila do kina - především v rámci společného trávení těchto posledních dní před mým odjezdem. Ačkoliv jsem se snažila prosadit mého jasného fialového kanadského favorita(if you know, what i mean:D), zvítězil nový snímek s Emmou Watson. Noe.
Původně jsem ani nezamýšlela se o tomto filmu na blogu zmínit, ale celý dojem z tohoto díla mi jinak nedá.

Žijeme ve státě, kde totalita téměř zlikvidovala veškerou víru a náboženství. Kolik z nás je pokřtěno(já tedy ano, ale vím, že jsem jedna z mála. alespoň, co se mé generace týká)? Kolik z nás bylo někdy v kostele? Kolik z nás někdy přečetlo bibli? Já osobně bibli nepřekonala a to ani přes to, že jsem si neustále připomínala, že všechna literární díla svým způsobem vychází z bible. Společnost, kterou znám a ve které žiji vychází z bible, ale znám jen detailuprostou verzi několika základních příběhů. A i přes mé chabé znalosti jsem možná více v obraze, než moji vrstevníci.
Nevím, na kolik znáte příběh o Noemově arše, ale předpokládám, že snad každý alespoň tuší, čeho se to týká. To je jeden z důvodů, proč tu nebudu přepisovat podrobný děj celého filmu - ačkoliv nevím, jak moc se liší od biblické verze příběhu. Zkrátka to risknu.

Zpracování bych ocenila jedničkou z hvězdičkou. Nevím, nakolik se tvůrci snažili spíše rozšířit povědomí o biblických počátcích lidstva a prvních generacích lidí, možná to byl hlavní záměr filmu. Třeba je neznalost starého zákona globálním problémem, každopádně, styl, jakým jsou ve snímku znázorněny například Vyhnání z Ráje nebo padlí andělé, musí nadchnout i zarytého ateistu.
Filmu nechybí napětí, akce, ale na druhou stranu člověku doslova sáhne do svědomí. Alespoň u mě se tak stalo. Opět se mi připomnělo, že odpověď na otázku, jestli za to naše existence stojí nebo ne, nezáleží na osudu, prosředí nebo Bohu, ale pouze na nás. Je to naše volba.

V mnoha ohledech jsem měla pocit, že tvůrcům nešlo jen o to, grandiózně vylíčit jeden z nejznámějších biblických příběhů, ale také aplikovat poučení z Noemovy archy do současnosti. Bůh potrestal lidstvo za jeho chamtivost, zlobu a zkaženost tím, že vyvolal obrovskou potopu, která zahubila téměř všechno živé na naší planetě. V současné době je to vlastně stejné. Vlastníme jaderné zbraně, kácíme lesy, ropné skvrny hubí všechno, k čemu se dostanou. Našeho trestu se nebudou účastnit padlí andělé a různé nadpřirozené věci, my se vytrestáme sami, zahubíme se sami. V Noemově arše sešle sice velkou potopu Bůh, ale učiní tak jen proto, jak lidstvo ničí všechno, na co se jen podívá. Vlastně v tomto rozdíl oproti současnosti stejně není. Základní myšlenkou křesťanství - a vlastně ne jen jeho - je ta, že Bůh je v každém z nás. A pokud zapříčiníme vlastní zkázu, nebude to vlastně tak trochu i božím trestem? Ach ty večerní úvahy.

No na závěr bych jen dodala, že film za to skutečně stojí. Emma ukázala, že není jen skvělou představitelkou Hermiony, ale je schopna zahrát i jiné poměrně náročné role. Navíc pokud jsou tu fanoušci amerického remakeu filmu LOL, hezounek, který randil s Miley Cyrus, je představitelem jedné z hlavních postav, takže dámy, je skutečně na co se dívat! :D

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Márč Márč | Web | 23. dubna 2014 v 19:31 | Reagovat

Ahoj,
chtěla bych tě pozvat na můj blog, kde právě probíhá přihláška do soutěže, byla bych velice ráda, kdyby ses zapojila i ty! :)) http://oh-no.blog.cz/1404/competition-epic-song-prihlaska

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama