Maturita: Zrádní literární hadi

9. března 2014 v 19:00 | Ronnie |  Vzdělání
Tento článek slouží jako jistá rada pro výběr knih k maturitě. Jsem si jistá, že každá škola nabízí trochu jiný výběr, ale některé knihy jsou na výběr zkrátka úplně všude. Mezi nimi jsou především díla, která všichni znají například Romeo a Julie. Tím se dostáváme hned k první chybě, kterou dělá spousta lidí při výběru četby. Zvolí si nějaké profláklé dílo, které přeci zná a ani ho nemusí číst. OMYL!!! Ruce pryč od takových knih. To co vy považujete za výhodu je naopak největší zhoubou. Právě proto, že Romeo a Julie je dílo, které zná skutečně každý, učitelé v něm musí tak trochu šťourat, aby si ověřili, že jste se na to úplně nevykašlali. Tato díla jsou dost průšvih a vyletí na nich nejeden student. Zvlášť Romeo a Julie obsahuje spoustu jmen, která se snadno popletou i těm, co dílo četli - vím to z vlastní zkušenosti. Zkoušející se rád ptá na příbuzenské vztahy vedlejších postav a to si prostě člověk nezapamatuje tak snadno. Takže ve finále je s těmito děly daleko víc práce než s méně známými knihami.

Dalším problémem by mohl být rozsah díla. Rozhodně nejsem zastáncem dlouhých litánií, ale spousta maturantů si zvolí krátké dílo jen proto, že je prostě krátké. Mám hned dva příklady, kdy si doslova vykopete sami jámu. Například Rozmarné léto. To se mi dostalo pod ruce v kabelkovém vydání, a tak jsem se radovala, že za půl hodiny budu mít přečteno. Omyl, nedočetla jsem to do teď - ten šílený jazyk, kterým to bylo napsáno se zkrátka nedá! A pak dalším takovým hadem je například Muž, který sázel stromy. Jedná se o filozofické dílo, které bylo tak krátké, že během přestávky prokolovalo jedno jediné vydání a během těch deseti minut jsme to všichni postupně přečetli. Potíž je ta, že se jedná o filozofické dílo a ruku na srdce, ne každý umí nad takovými novelami přemýšlet. Ovšem to samé se dá říci i o poezii - neberte si toho příliš mnoho jen proto, že je to jen pár básniček. Básnické obrazy snad vždycky znamenají něco mnohem většího než to, co je skutečně na papíře.


Pokud nepatříte zrovna k milovníkům četby, vybírejte zfilmovaná díla. Důrazně však připomínám, že byste si měli přečíst alespoň pár stran, abyste viděli, jak autor píše a rozhodně se podívejte na internetu na rozdíly mezi knihou a filmem!!!

Spousta maturantů bere čtení jako 'prudu'. Není to vůbec pravda, ve výběru jsou určitě knížky, které by vás bavily, jen tomu musíte dát šanci. Navíc je to skvelé odreagování, kdy váš mozek už zkrátka nepobírá další maturitní učivo. Sednete si s knížkou, uvolníte se, ale nebudete mít pocit, že se jen flákáte, ale naopak pro úspěšné složení maturitní zkoušky něco uděláte.
Pokud bych měla být konkrétní a něco doporučit - podle toho, co jsem měla já v seznamu - rozhodně si zapište Saturnina, cokoliv od Viewegha a Paola Coelha. Dejte také šanci Pánovi prstenů(holky, neprotáčejte panenky, já Pána prstenů neměla ráda úplně stejně jako vy, ale zkusila jsem to, a teď na to nedám dopustit). Osobně se mi líbil i Orwell, ale to už je spíš individuální, ne každého baví toto téma. Pokud chcete poradit, klidně mi napiště a pošlete z čeho vybíráte. Ráda vám poradím.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Pavluška Pavluška | 10. března 2014 v 10:17 | Reagovat

Rozmarné léto jsem si také pujčila a četla ho v tramvaji :D Také jsem to nezvládla dočíst..a abych řekla pravdu, dodnes netuším o čem to je :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama