Maturita: Nejtěžší je zkouška nervů

8. března 2014 v 17:53 | Ronnie |  Vzdělání
Maturitní období nám pomalu ale jistě klepe na dveře a já jakožto stará garda se pokusím předat své zkušenosti potřebným a vyklepaným abiturientům.

Hned na úvod si dovolím rozdělit maturanty do tří skupin. Jako první jsou tu ti, kteří si berou hrozby vyučujících příliš k srdci, a tak se stresují už rok a půl dopředu. To, co jsem se za celé maturitní období naučila, je, že učitelé jsou neuvěřitelné hysterky a za jejich herecké výkony by se nemusel stydět ani držitel Oscara. Dobře si vzpomínám, jak nám někteří vyučující vykreslovali celou maturitní zkoušku jako procházku pekelnou stezkou, ovšem realita byla naprosto odlišná.

Druhá skupina jsou ti, kteří naopak na učitele vůbec nedají a řídí se ledabylými zkušenostmi těch, kteří už odmaturovali. S tím je také docela potíž, protože po maturitě z vás cosi spadne a uvědomíte si, že to nebylo vůbec tak hrozné. Problém je, že mladším spolužákům maturitu pak popisujete jako počítání příkladů 1+1 a hledání USA na mapě. Je pravda, že nám to po tom stresu skutečně tak připadá, ale zase tak jednoduché to není. Bohužel, to ti, které maturita teprve čeká, nevědí, a tak zkoušku značně podcení.

Mým cílem je dostat vás do té třetí skupiny, která je něco mezi. Připravila jsem si několik tipů, jak klidně proplout maturitou bez větší psychické újmy.

Maturita je skutečně zkouškou dospělosti a víc než na vědomostech závisí na vaší prezentaci sebe sama. Hodně závisí na vašem vztahu se zkoušejícím, takže by bylo vhodné zbytečně se během roku s učitelem nehádat nebo dělat naschvály typu prdící pytlík na židli. Věřte, že by se vám to u zkoušky nemuselo vyplatit, protože pokud dotyčný bude chtít, najde si něco, na čem vás vykoupe. Naopak pokud budete s vyučujícím vycházet v dobrém, vězte, že vás vyseká z čeho se dá a vždycky vám hodí záchraný kruh.
Celý učitelský sbor se těší až z té školy konečně vypadnete stejně tak jako vy, takže vašim společným cílem je tu maturitu udělat. Nikdo se vás nebude snažit zbytečně potopit, ale pokud někoho skutečně nakrknete, budou vás čekat problémy a to i přes to, že budete na škole prudit ještě o nějaký ten měsíc navíc. Takže ještě máte pár týdnů vylepšit si reputaci!

Při předmaturitním opakování nespěte! Vím, že mozku se mnohdy nechce vnímat učitelův výklad, ale pokud ten odpor teď na pár posledních týdnů překonáte, nebudete mít o svaťáku tolik práce. Při výkladu vám leccos v hlavě zůstane, a pak už vám bude stačit si maturitní otázky jen procházet.


Odpusťte si celoroční šprťáctví. Upřímně je to ztráta drahoceného času vašich nejlepších let. Čtvrťák je jistým privilegiem, protože na škole jste najednou ti nejstarší, ti vážení, ti velcí maturanti. To přirozeně přináší řadu výhod - od větší tolerance absencí, menší četnosti testů a poaždavků na ony blbosti, které se musíte učit, ale nikdy je nevyužijete - a to ani u maturity. Pokud tento rok strávíte 25 hodin denně 8 dní v týdnů u maturitního učiva, bude vás to potom mrzet, protože tak náročné to zase není. Bohatě vám stačí dávat pozor při hodinách a pak týden před maturitou intenzivního učiva.

To je zatím asi vše. Rozhodně ještě k maturitě něco připíšu - rozhodně plánuji sepsat něco o výběru maturitní četby a až to bude aktuálnější, dám pár tipů na rozvržení maturitního volna. A nejspíš přijde nějaká ta rada ohledně zkoušky jako takové - co na sebe, jak se chovat, co den před tím atd.

Mám otázku na maturanty - Kam se hlásíte na školy?

Technická připomínka - Nezapomínejte lajknout naši stránku na facebooku a případně náš blog sdílet, pokud se vám bude chtít. Jestliže máte nějaký dotaz na kohokoliv z BRONXY týmu, můžete nám jej zaslat do zpráv na facebooku, případně napsat mně osobně na můj facebook :) Takže xx
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Hanna Hanna | 8. března 2014 v 18:03 | Reagovat

Hned si připadám klidnější :D :D Díky (y) :D

2 Rachel-Roo Rachel-Roo | E-mail | Web | 9. března 2014 v 14:14 | Reagovat

Super článek, zavzpomínala jsem si, maturita, kde jsou ty doby :)

3 Yakubi Teera Yakubi Teera | E-mail | Web | 15. března 2014 v 11:19 | Reagovat

Sice mě čekají "jen" závěrečné zkoušky, ale průběh zkoušení je až na pár vyjímek stejný :D :D

Tak nijak to nehrotím, s učiteli se nehádám a i přes ne úplně dobré známky mám mnohonásobně větší šanci udělat závěrečné zkoušky (kdežto jeden d*bil - spolužák - má cca 10% šanci, že ho pustí ke zkouškám, a žádnou, že je udělá :D )

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama