Aberdeen: Březen 2014

31. března 2014 v 22:43 | Ronnie |  Ronnie says
Věřím, že někteří netrpělivě očekávají další článek, a vzhledem k tomu, že tak nějak nevím coby, tak se odhodlávám sepsat něco více o mém několikadenním výletě do Skotského Aberdeenu. A važte si toho, především fotek, protože jsem neznámo kde zanechala počítačovou myš svému osudu - buď v Aberdeenu nebo v autobuse nebo na letišti, a absolutně nejsem zvyklá ovládat notebook bez myši. Bude to komplikované.


Na cestu jsem vyrazila již v pondělí, 24.března. Z Plzně jsem vyjela vlakem, a protože jsem zaspala, měla jsem letecké vlasy ještě než jsem vůbec dorazila na letiště.
Po dvouhodinovém letu do Londýna, kde jsem strávila několik hodin okupováním Primarku a New Looku s poměrně neprakticky těžkou taškou přes rameno, jsem nasedla na autobus, který mě dvanáct hodin vezl přímo do Skotska. Kupodivu bylo poměrně prázdno, a tak jsem se pohodlně uvelebila na obě sedačky. Dobře, tak pohodlné to nebylo - mé dlouhé nohy nejsou úplně skladné, ale rozhodně to bylo lepší, než se na někoho celou cestu lepit. Nečekaně jsem kdesi za Londýnem dokonce i usnula a probudila se až v Glasgow. Ono, co jiného se dá dělat, pokud si s sebou berete notebook bez filmů a seriálů, protože zkrátka počítáte s autobusovým wifi připojením, které se ovšem ztratí neznámo kam. Bohužel jsem tedy v Hře o trůny vůbec nepokročila.

Při poslední zastávce před cílovou stanicí jsem začala být kapku nervózní. Neznámé město, škola, která se mi třeba ani nemusí ve finále líbit, ubytování u člověka, kterého jsem nikdy před tím neviděla. To jsou důvody k obavám, nebo snad ne?

Ráno, 25.března jsem tedy dorazila přímo na místo. Počasí bylo o poznání lepší než jaké bylo v ČR, když jsem odlétala z Prahy.
Hned v prvních okamžicích z mého seznamu obav zmizely hned dvě položky - neskončila jsem s taškou jako novopečený týdenní bezdomovec někde pod mostem a Aberdeen rozhodně není tak ošklivý jako Glasgow.

Zbytek prvního dne bych moc nerozebírala, ale napíšu jediné. Plzeň má hodně co dohánět - někteří chápou, někteří nikoliv.
Následující den jsem zamířila na svou budoucí Uni. Upřímně jsem se už ani nebála toho, že se mi tam nebude líbit. I ošklivé Glasgow má hezkou školu, tak příjemný Aberdeen nemůže mít přeci nehezkou polorozpadlou školu.
Už od rána svítilo sluníčko, takže mi půlhodinová procházka z centra na uni vůbec nevadila. Ovšem nutno konstatovat, že se turista skutečně nezapře. Je sice pravda, že to venku vypadalo tak na 25°C, ovšem realita byla taková, že jsem si to štrádovala v tílku, dvou svetrech a kožené bundě a i tak mi nebylo úplné teplo. Oproti tomu mě samotnou míjelo několik otužilců v krátkých rukávech, kraťasech a tílkách. Jak?!


Na Uni jsem se přihlásila pod svým jménem a dostala uvítací balíček v podobě látkové tašky, propisky a několika letáků. Celé dopoledne jsem věnovala prohlídce areálu. Dokonce jsem využila šance poklábosit se zaměstananci školy. Dobře, spíše oni využili možnosti hovořit se mnou. Hned na začátku mě oslovil ředitel School of Medical Science, který byl jak se říká Skot jako poleno, takže prvních několik okamžiků mi hlavou běhalo "Z jakého prapodivného kmene tato osoba pochází a jakou zvláštní řečí to hovoří?". Ovšem profesorovi zaměřujícímu se na fyziologii došlo, že asi nejsem místní, což jsem mu později i potvrdila, a tak na mě mluvil pomalu jak na inteligenčně zaostalou, za což jsem mu vděčná. Jediné, na co jsem si musela dávat ted pozor, bylo, abych se neomezila jen na konverzaci, ve které se zapojuji maximálně svým oblíbeným spojením "Oh, I see". Do teď si nejsem jistá, jak jsem to dokázala, ale zvládla jsem to! Viceméně. Možná méně než více, ale zvládla, a i to se počítá.


Po obědě jsem zamířila na přednášku věnovanou studentům přijatým na některý z oborů z oblasti Biomedical Science. No, co bych zapírala, bylo to perné, zvlášť pokud šlo o samotný přednes, protože přednášel ten samý profesor, se kterým jsem se bavila, ovšem asi zapomněl, že ne všichni v místnosti jsou rodilí mluvčí.

Druhou část odpoledne jsem strávila menší výpravou kamsi na pláž mimo město a ačkoliv mi nebylo úplně nejlépe, byla jsem unavená a chladný vítr se mi zaříral až do morku kostí, stálo to za to. Moc často se člověku asi nepovede, aby viděl několik set živých tuleňů v přírodě u písečných dun. (Pozn.: Bohužel z tohoto výletu nemám fotky - nechala jsem si v autě telefon, takže si představte pláž, vodu, písek, nějaký ten kamen a cca tři stovky poflakujících se tuleňů:D).

Co se týká zbytku pobytu, nejsem si jistá, jestli by vás to tolik zajímalo. Navštívila jsem místní muzea, nakupovala, prošla si město, zašla do muzeí, nakupovala a tak podobně. Na závěr připojím jen několik málo postřehů, které jsem si z tohoto necelého týdne odnesla.

1) Není kostel jako kostel některý je hospoda. Skotům evidentně není svaté naprosto nic, a tak spoustu krásných historických staveb vyhlížejících jako ony velké svatostánky, proměnili v kasína a hospody.
2) Může se zde přecházet na červenou, přecházení na zelenou je pouze doporučené. Dobře, jsem si vědoma toho, že většina z vás se ani u nás zákazem chodit na červenou neřídí, ale já jsem jedním z těch blbečků, co si na tu zelenou počká. Jo, pokuta mě naučila.
3) Do boloňské omáčky ve sklenici se musí přidat maso a další přísady.
4) Člověk si musí dávat pozor, jestli není v těhotenském oddělení s oblečením.
5) Musím změnit design blogu.
6) Nikdy více nesdílet blog na svém facebooku - vím, že to poruším kvůli návštěvnosti, ale vím, že toho budu litovat :D

PS: Ještě jako dodatek se musím omluvit za nepravdivé údaje v předchozím článku, které jsou již opraveny.

Btw, pokud nějak výrazně stojíte o další fotky, tak to napište do komentářů, když uvidím zájem, nahraju je na facebookovou stránku blogu :)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Aneta Aneta | 1. dubna 2014 v 10:26 | Reagovat

kdyby si měla zhodnotit blog.cz a blogspot.com .. co je lepší

2 Ronnie Ronnie | Web | 1. dubna 2014 v 13:26 | Reagovat

[1]: Blogspot.com ale s tím neumím :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama