Od Harvardu přes Glasgow po Cambridge

20. února 2014 v 11:28 | Ronnie |  Vzdělání
Nedavno mi na stole přistál jedno z čísel jistého novinového plátku. Tak to občas s mámou děláme. Ona najede něco zajímavého, co by mě mohlo zajímat, a já to pak řádně prozkoumám.
Občas skutečně narazila na užitečné věci, ale tenhle objev je skutečně bomba. Je to, jakobych otevřela bránu do kouzelné říše divů.

Nad čím se to tu vlastně ale rozplývám?
Všichni zajisté známe univerzity takového formátu, jako jsou Yale, Berkley nebo třeba Oxford. Nevím jak vy, ale já jsem vždycky tak trochu toužila být součástí této velké společnosti studující na těchto prestižních školách. Bohužel jsem silně omezena finančními prostředky, a tak jsem byla nucena si nechat tak maximálně zdát. Ovšem teď je všechno jinak.

Tyto univerzity(a samozřejmě spousta dalších) pořádají neuvěřitelné množství několikatýdenních online kurzů, které jsou naprosto a úplně zdarma. Samozřejmě nemůžeme očekávat, že si během osmi týdnů vystudujeme plnohodnotný doktorát z Archeologie a podobně, ale mít v životopise uvedeno, že jsme vystudovali kuzr zaměřený na Whitmanovu tvorbu, který pořádá samotný Harvard, působí to skutečně dobře.


Jak celé studium vlastně probíhá? To je různé. Já jsem zatím nastoupila do kurzu Úvodu do klinické neurologie, který probíhá následovně. Na každý týden mám za úkol shlédnout několik videí s přednáškami, přečíst několik stran předem zadaného testu a poté vyplnit test.
Každý kurz je trochu individuální, myslím, že hodně záleží na tom, co si zvolíte. Pokud se zaměříte na medicínu, fyziku a podobně, bude to jespíš trochu jiné, než když sáhnete po studiu Sociologie. I když kdo ví. Zatím nemohu soudit.

Kolik času mi studium zabere? Opět záleží na kurzu. Některý zabre osm týdnů, některý dvanáct, některý zase jen tři. Co se týká času stráveného nad materiály, uvádí se přibliže 3-5 hodin týdně. Opět je to téma od tématu. Samozřejmě ale musíme počítat s jistou jazykovou bariérou, takže nám překlady zaberou nejspíš o trochu víc času, než rodilému mluvčímu.
Co se jazyka týká, je třeba dobře rozumět, nebo minimálně zvládat četbu. Odborná terminologie se časem poddá, zvlášť v oblasti medicíny, protože většina názvů je stejně latinská, tudíž stejá jako u nás. Dobré je, že přednášející mluví skutečně zřetelně a ne moc rychle. Navíc ke každému videu máte možnost stažení textu, který obsahuje slovo od slova, které přednášející řekl. Zkrátka jeho výklad, jen na papíře. To hodně usnadňuje situaci.Možná si někteří říkáte, proč studovat navíc? Ve škole mi to bohatě stačí. Možná máte pravdu. Maturant se těžko bude zabývat otázkou nějakých online kurzů, když má sám učení až nad hlavu. Na druhou stranu, pokud se hlásíte na školy, kde vás čeká ústní pohovor, není špatné zmínit, že jste si vystudoval(a) jistou oblast daného oboru a to například na samotném Stanfordu. Navíc vám přidá fakt, že jste byli schopni to vystudovat v anglickém jazyce.
Totéž bych doporučila i zájemcům o studium v zahraničí.
Nebo například pokud váháte nad výběrem vysoké školy a především toho, co vlastně chcete studovat, můžete si zvolit kurzy v oborech, o kterých přemýšlíte a uvidíte, jestli vás to skutečně tolik baví a zajímá. Já osobně si po dostudování Klinické neurologie, Budhismu a moderní psychologie a Parkinsonovy choroby hodlám zvolit něco souvisejícího s psaním a literaturou. Uplatnění z těchto oborů je v posledních letech poměrně nevalné, a tak jsem se rozhodla upřednostnit studium něčeho, co mě snáze uživí. Tím ovšem nevymizela moje láska k literatuře a mohu se jí věnovat alespoň takto.

Samozřejmě se dá studovat nejen v angličtině. Zahlédla jsem španělštinu, němčinu, portugalštinu, sokonce i čínštinu. Ale vzhledem k tomu, že pravděpodobnost, že bych zvládla klinickou neurologii v takové němčině, je zhruba asi taková, jako že přiletí král bramborových lidí na svém létajícím koberci a usadí se na špici samotného Big Benu, jsem se o jiné jazyky příliš nezabývala. Každopádně, pokud se rozhodnete zatnout zuby a zvládnout to od začátku až do konce, hodně se vám zlepší úroveň daného jazyka. Domluví se kde kdo, ale odbornější jazyk je pro mnohé z nás stále velkým oříškem.

A kde se tedy můžu přihlásit? Veškeré kurzy naleznete zde www.class-central.com. Jedná se o server, který vám vyhledá snad každý kurz na světě. Každý z nich je ovšem veden jiným portálem, na který vás stránka případně převede.

Pokud byste měli nějaké dotazy, sem s nimi.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama