Inferno na lidstvo

3. února 2014 v 18:17 | Ronnie |  Literatura
Tento článek si plánuji už od momentu, kdy jsem dočetla poslední román od Dana Browna, Inferno. Pokud jste jej ještě nečetli, ale chystáte se k tomu, doporučuji tento článek vynechat, budu spoilerovat. Upozorňuji na to předem a mezi upozornění a samotný článek vkládám obrázek, aby případní potencionální čtenáři něco nezahlédli :-)


I zarytý nečtenář asi tuší, o čem přibližně jsou knihy Dana Browna. Tentokrát se autor zaměřil na poměrně závažný problém, se kterým se v současné době lidstvo musí potýkat, a tím je přelidnění. Konec je poměrně kontroverzní, je to snad poprvé, kdy Rober Langdon nezabrání katastrofě, ale musí se potýkat s následky. Po planetě se rozšíří umělý virus stvořený geniálním genetikem Zobristem, který bere problém s exponencionálně rostoucí populací skutečně vážně, protože podle všeho je díky tomu lidstvo na pokraji vyhynutí. Celou dobu čekáte, že Zobrist vytvořil mor, který vyhladí třetinu populace, ale nakonec se tak nestane. Já osobně jsem v Zobristovi nakonec vůbec neviděla zrůdu, ale naopak. Zobristův virus má na konci knihy v těle každý na planetě. Nebojte se, nikdo neumře na choleru nebo černý kašel, ale třetinu populace to zbaví plodnosti. Genialita viru je v tom, že se šíří vzduchem a je tak bezchybně promyšlený, že nejen Zobristova generace, ale i všechny po ní, budou mít jednu neplodnou třetinu.
Teď se možná někteří pohořšeně ušklíbli. Co je to za hyenismus? Jenže musíme si uvědomit, že s postupujícím vývojem technologií a medicíny postupně ničíme dříve naprosto zkázná onemocnění. Není tomu tak dávno, kdy příroda ještě měla tu moc, chránit nás před vyhynutím díky přelidnění. Nyní tu moc ztrácí a my se množíme a množíme. Už tak se debatuje o nedostatku pitné vody, vyčerpatelných zdrojů a podobně. Osobně se Zobristovo řešením stoprocentně souhlasím. Je to lepší, než se takřka rozpadnout zaživa, a pokud nás to zachání, proč ne? Má to ale jeden smutný nedostatek. Virus si nevybírá ty, co děti chtějí, a ty co ne. Já osobně děti nechci, neplánuju je a za předpokladu, že u mě by se virus nespustil, bylo by to k vzteku, protože mezi tou třetinou neplodných by se zajisté našel někdo, kdo by to dítě moc a moc chtěl. Na druhou stranu, v dnešní době jsou problémy s neplodností a funguje to bohužel stejně, jen v menším měřítku.
Co si o tom myslíte vy?

Položím vám jednu otázku, kterou jsem ukradla z Inferna.
Kdybyste věděli, že lidstvu zbývá posledních pár let, zabili byste půlku obyvatelstva, abyste populaci zachránili?


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Nancy Nancy | 4. února 2014 v 21:13 | Reagovat

Nejspíš ne. Kdo jsem a jakým právem bych mohla zabít tolik lidí? Článek jsem si přečetla , i když jsem knížku nečetla. :D Jinak pokud nevíš , co si přečíst , doporučuju knížky od Johna Greena. :) Já od něho zatím četla jen Hvězdy nám nepřály a Hledání Aljašky , ale knížky se mi líbily moc. A ještě ti chci doporučit knížku Loď mezi hvězdami od Beth Revisové. :D Máš boží blog , sleduju ho už dlouho. :3 :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama