Jak je to vlastně na focení?

30. ledna 2014 v 12:58 | Ronnie |  Ronnie says
Ahoj ahoj. Jak jste si dobře povšmili, trochu jsem to tu zanedbávala a to především díky náporu zkouškového období. Samozřejmě, že jsem si většinu zkoušek nechala až na poslední chvíli a ještě do toho můj smysl pro techniku, kdy sotva chápu, že v počítači je nějaký hardisk, no chápete to!

Během těch týdnů hraní si na mrtvého brouka jsem se dostala k dalšímu focení, a tak se mi na twitteru nebo i facebooku dostalo několik dotazů. To mě přivedlo k myšlence, napsat o tom všem nějaký ten článek.


První otázka, která nás chudé studenty asi napadne, je kolik takové focení stojí. Řeknu to takto, záleží na fotografovi a vaší domluvě s ním. Jsou fotografové, kteří fotí zadarmo, ale jsou také fotografové, kteří chtějí i několik tisíc. Já osobně za fotky platila jen jednou. Jindy se domlouvám na takzvaném TFP focení, což vlastně znamená vzájemnou protislužbu. Fotograf použije vaše fotografie do porfolia a vy máte hezké fotky na 'fíbko'.

Kde takového fotgrafa vlastně najdu?
V dnešní době je velkým pomocníkem facebook anebo server fotopatracka.cz. Já osobně jsem se na fotopátračku obrátila asi dvakrát, jindy jsem byla oslovena na facebooku. Ovšem má to i svá rizika. Dotyčného neznáte a nemůžete si být jistí, že vás nikam nezatáhnou. Proto doporučuji domluvit si s fotografem schůzku předem někde na veřejném místě(třeba kavárna) a pak si na focení s sebou vzít doprovod. Já osobně s doprovodem fotim mnohem raději, jsem uvolněnější, méně se stydím a tak podobně.

Oblečou mě? Nalíčí?
Opět to záleží na domluvě s fotografem. Já se osobně setkala se vším. Někdy jsem měla mít čistě vlastní oblečení, někdy mě oblíkli sami, někdy to byla kombinace obojího. Co se týká líčení, obvykle se líčím sama. Pravda, párkrát mě také nalíčili, ale je to vlastně stejné, jako s oblečením. Záleží na domluvě.

Nemám metr osmdesát ani míry Kate Moss. Můžu i tak fotit?
Samozřejmě! Proč by ne? Vaše výška na fotkách není důležitá a osobně neznám tolik fotografů, kteří by si na tomto přímo zakládali. Pravda, nefotí zrovna pro Vogue, ale kdo ano ?:) Navíc existuje retuš. To opět závisí na fotografovi. Někdo rád předělává kompletně celou fotku, někdo má raději přirozenější snímky.

Styděla bych se?
Ano, ale záleží na osobnosti a předchozích zkušenostech. Každý má tak trochu trému, ale ta časem opadne. Je hodně důležité přijít na focení v dobré psychické pohodě. Pokud máte den blbec, rozešel se s vámi přítel, přišli jste o práci a ještě ve škole jste opět pohořeli, je lepší si focení přesunout. Jestli se budete cítit špatně, na fotkách to bude znát. Samozřejmě jde i o to, jaké prostředí vám fotograf vytvoří. Mě osobně se v tomto ohledu asi nejlépe fotilo s Honzou Strnadem(Pavlušku napsat nemůžu, protože jsme kamarádky, tak se to nepočítá:D). Měla jsem s sebou sestřenici, která je poměrně hovorný typ, takže ta tréma fakt moc nebyla. Navíc tneto fotograf procestoval půlku světa, takže nám vyprávěl o Číně a Indii a ještě nám dal ochutnat čínský čaj. To bylo vážně super.

S kým jsem zatím fotila:

Pavlína Cuřínová



Jak už jsem zmínila, s Pavluškou se známe, takže nemám absolutně problém s trémou a tak. Na druhou stranu je pravda, že když jsme se ještě moc neznaly, byla jsem dost zaražená. Ale to časem opadlo. S Pavluškou fotím fakt moc ráda. Je to ten typ člověka, co má to umělecké cítění a upřímně, chvílemi má ty momenty umělce, kdy se zarazí a začne být až příliš akční. A vy jenom stojíte a nechápete. Teď to možná vyznělo jako zápor, ale myslím to přesně naopak! Fotograf podle mě potřebuje vidět a Pavluška vidí :)
Kontakt: P.Curinova@seznam.cz
Kde se fotí: Převážně venku

Tomáš Bečaver

Focení s Tomášem bylo jediné, za které jsem kdy platila, ale i tak cena byla dost symbolická. Ze začátku jsem se dost styděla, ale později to bylo v pohodě. Měl s sebou slečnu, co mě oblékla, nalíčila, pak se pustila hudba a bylo to v pohodě. Na Tomášovi bylo vážně vidět, že je profík. Mám od něj fotky, kde mám přes prsa jen pásek, nebo Ivanky ruce(:D), což se také muselo nějak nastavit. Normálně se člověk lekne, když se má takhle vystavit před cizím člověkem, ale po pár minutách už mi to bylo jedno, protože jsem poznala, že na mě nekouká jako na 'prsaaa', ale hledá, jak by ta fotka vypadala nejlépe. Focení s tímto fotografem skutečně doporučuji.

Kontakt: https://www.facebook.com/pages/Tom%C3%A1%C5%A1-Be%C4%8Daver-Photography/184233634948545
Kde se fotí: Interiér i exteriér

Jan Strnad

S Honzou jsem fotila tuším rok zpátky. Byla to hodně zajímavá zkušenost, protože mi vyprávěl o spoustě zážitků. Například navštívil celostvětové finále Elite model look soutěže v HongKongu(tuším). A kolik znáte lidí, kteří jezdí dvakrát ročně do Číny? Já osobně moc ne. Navíc byl velmi vstřícný i k mojí sestřenici, která si pořídila fotoaparát a hodlá se fotografiemi zabývat. Hodně jí vysvětlil, co a jak se dělá. No byla bych konkrétnější, ale nejsem moc znalec. Oblékla jsem se sama a totéž i líčení :)
Kontakt: h.strnad@gmail.com
Kde se fotí: Uvnitř, ale tuším, že se zmínil, že fotí i venku

Milan Čečil


S Milanem jsem fotila je tomu přesně týden. Líčení a úprava vlasů zabrala zhruba hodinku, to samé focení. Oblečení jsem měla vlastní. Milan má rád módu a jeho oblíbeným kouskem jsou šaty, takže jsme si docela sedli - ano narážím na mou skříň s dvanáctery šaty. Navíc po mně nechtěl(na rozdíl od ostatních fotografů), abych se zbytečně zubila, což bylo jako závan čerstvého vzduchu :D. Navíc bylo super, že mi vždycky po pár snímcích fotografie ukázal. Já jsem se tak lépe zorientovala, pochopila jsem, jak se tvářit nemám, jak nemám naklánět hlavu, protože to na fotce nevypadá dobře a podobně. To moc fotografů nedělá. Navíc fotek jsem se dočkala skutečně záhy. Čtyři jsem měla dokonce ještě ten den.

Kontakt: https://www.facebook.com/MilanCecilFotograf?ref=ts&fref=ts
Kde se fotí: Interiér


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Katka Katka | 30. ledna 2014 v 15:14 | Reagovat

Super článek, krásně napsaný, výstižný :-) a s krásnou modelkou. Sluší Ti to a fakt zauvažuj, jestli by ses neměla živit psaním. A piš víc, ať mám co číst :-)

2 Pavluška Pavluška | E-mail | Web | 30. ledna 2014 v 16:39 | Reagovat

Jsem polichocena, že jsi mě tu uvedla :) ..a souhlasím s Katkou, určitě bys měla psát víc a být spisovatelkou! ..První výtisk tvojí knihy chci! :D

3 Ronnie Ronnie | 30. ledna 2014 v 16:51 | Reagovat

[1]:

[2]: Děkuji vám oběma. Mám ale pocit, že bych si nevydělala ani na slanou vodu :D Každopádně, po poslední zkoušce jsem opět celá vaše :)

4 Hanka Hanka | 2. února 2014 v 21:13 | Reagovat

Ahoj:) Chtěla jsem se zeptat zda pří registraci na stránku fotopatracka.cz přes facebook jestli ti to potom hází věci spamy na zeď :)

5 Ronnie Ronnie | 2. února 2014 v 23:25 | Reagovat

[4]: Ty jo, to vážně netuším, preferuji registrace pouze přes email :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama