Zkoušky, zima a deprese

27. listopadu 2013 v 13:01 | Ronnie |  Love your body
Do města přišla zima...
Listopad se nám pomalu a jistě chýlí ke svému konci, venku nám řádí Sibiř a období zkoušek a zápočtových písemek klepe na dveře. Když k tomu přidáme shon kolem Vánoc a dárků pro naše bližní, naše frustrace se snadno změní v dlouhodobou deprivaci a můžeme být velmi náchylní k zimní depresi.

Jak s takovou depresí zatočit? Je několik účinných možností, ale nejdřív si musíme ujasnit pár základních faktů o depresi jako takové.


Deprese je psychický stav, který se projevuje dlouhodobým poklesem nálad. Dotyčný pociťuje úzkost, osamocenost, bezcennost, vinu, únavu, vůbec si nevěří a má problémy se soustředit a udržet pozornost. Na okolí jedinec působí různě, to záleží na osobnosti, ale nejčastěji se dotyčný jeví jako cynik.
Deprese mají příčiny v poruchách mozku, reakcich na stresové události, nebo je mohou vyvolat některé léky(např.hormonální antikoncepce).
Člověk trpící depresí trpí nepřekonatelnou únavou - není schopen si kolikrát ani podat pití, které je přímo vedle něj, nedojde do koupelny atd., pláče bez zjevné příčiny, je pasivní, přehnaně reaguje i na tragédie, které se ho vůbec netýkají, neustále se obviňuje a můžou se u něj vyskytnout i sebepoškozování (uvolňuje endorfiny, tzv.hormony štěstí) a sebevražedné sklony.
Deprese rozlišujeme na lehké, středně těžké, těžké a těžké s psychotickými příznaky.


Pokud trpíte podobnými stavy v úměrném měřítku, doporučuji skočit do lékárny a koupit si čaj nebo tablety z Třezalky tečkované(čaj je k dostání kolem čtyřiceti korun, tabletky kolem dvou set). Třezalka funguje jako přírodní antidepresivum, které pomáhá na slabé formy depresí. Na všechna antidepresiva potřebujete předpis, ale na Třezalku ne. Navíc je poměrně neškodná na rozdíl od antidepresiv, které vám předepíše lékař.
Pokud se ovšem jedná o těžké stavy, je nejlépe navštívit lékaře a se vším se svěřit.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama