Školní uniformy

24. října 2013 v 19:42 | Fíí |  Fii says
Ve škole jsme dostali za úkol napsat úvahu na námi zvolené téma, zvolila jsem si téma školní uniformy a ráda bych se s vámi o svůj výtvor podělila.

Nosit školní uniformy ano nebo ne? V některých zemích mají jasno Velká Británie, Amerika nebo Japonsko , v některých naopak ne, jako právě u nás v České Republice. Proč tedy někdo zastává názoru, že je to správné a někdo, že není?
Dle mého názoru mají školní uniformy velké množství pozitiv i negativ. Mezi největší pozitiva patří stírání rozdílů mezi jednotlivými žáky, neboť shodný oděv neumožňuje vznik konfliktů mezi finančně slabšími a silnějšími jedinci, jak to na školách bez uniforem bývá, jelikož finančně zaopatřenější mají potřebu své finanční prostředky vyobrazovat především na drahém oblečení a doplňcích, což následně pochopitelně v zájmu zvýšení svého již bezprostředně vysokého ega doslova vtírají do obličeje méně movitým, z čehož se postupem času může stát dokonce i psychická šikana. Stejně tak jako u jedinců, kteří se snaží prosadit si svůj vlastní styl oblékání, ovšem ostatní žáci tento styl nerespektují a dotyčnému se posmívají.
Myslím si, že vzhledem k velkému pozitivu jsou negativa uniforem téměř zanedbatelná. Mezi negativa, která uvádí sami žáci patří věta "Jsou to přece uniformy.". Každý žák si totiž uniformu představí tak, jako je zobrazována v amerických filmech, tedy pro dívky jako bílé podkolenky, sukni, košili, kravatu a 'odporný' šedý svetr a pro chlapce jako zvláštně střižené kalhoty, do nich zastrkanou košili a opět onen 'odporný' šedý svetr. Kdo ale řekl, že uniformy musí vypadat právě takhle? Myslím si, že sami žáci jsou proti uniformám právě proto, že se bojí, jak v nich budou vypadat a toho, že uniformy nebudou jednoduše hezké. Nikoho už však nenapadne, že nikde není předem dané jak má uniforma vypadat, je to pouze jednotný oděv pro určitou sociální skupinu, nikde není psáno, že to nemohou být modré džíny a černé tílko.


Dalším a největším argumentem, který figuruje v boji proti uniformám je nedostatek, nebo nemožnost sebeprosazení a seberealizace, což je ale protikladem k již uvedenému pozitivu. Ano, samozřejmě je to pravda, ale tímto argumentem se dostáváme do začarovaného kruhu a jediné východisko z něj je zjistit, co má tedy větší váhu. Rovnost žáků nebo sebeprosazení? Mám dojem, že mnoho škol, které o uniformách uvažovali nebo uvažují se pozastavují právě nad touto otázkou vzhledem k tomu, že je opravdu těžké zjistit, kterou z hodnot preferovat.

Já jsem zastáncem názoru, že na školních uniformách není nic špatného. Žáci si navzájem nezávidí oblečení ani módní doplňky a všichni jsou si rovni. Pokud jde o sebeprosazení myslím, že je na něj dostatek prostoru i mimo budovu školy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ilma Ilma | Web | 21. března 2014 v 9:25 | Reagovat

Mám-li být upřímná já jsem pro to, aby uniformy byly povinné na všech - alespoň středních školách. Hlavní důvod jsi vystihla zcela bravurně - šikana, odsuzování, sociální rozdíly, apod. O tom, jak to dnes mezi vrstevníky funguje si nebudeme nic nalhávat a ani se nějak rozepisovat, jelikož by se na toto téma dala napsat rovnou esej sama o sobě.
Často jsem byla za svůj názor, že souhlasím, kritizována především z důvodu, že dnes máme svobodu, že každý má možnost vzít si to, na co má náladu, v čem se cítí dobře, pohodlně.. že ne každému to může vyhovovat a že už není odba komunismu, kdy by měl mít každý stejné oblečení, ale nepřijde mi to jako rozumný argument, ačkoliv souhlasím. Avšak je třeba rozlišovat volný čas a školu, vzdělání.
Navíc jsem člověk, kterému se tyhle věci líbí - ustorjenost, řád, efekt, estetika..
No nevypadalo by líp, když by spolužák přišel do školy ve společenských kalhotách s košilí, třeba nějakým sáčkem.. (nikoliv klasický společenský oděv, ale prostě příklad uniformy) než když přijde ve špinavých teplácích s rozkrokem až u kolen, tričkem velikosti XXXXL a čepicí na hlavě? Jo, je to jeho styl, jemu se to líbí. Ale je třeba dbát na to, že škola má a mít by měla určitou úroveň a každý z nás by v sobě měl mít zachovalé nějaké znalosti vhodného společenského chování. :)

2 ismail sahin ismail sahin | E-mail | Web | 29. ledna 2016 v 16:12 | Reagovat

vývozce společnosti, které vyrábějí školní uniformy school uniforms manufacturer istanbul / TURKEY.   info@sahinbeytekstil.com    www.schooluniform.biz
whatsapp & Viber : 00905324845806

3 tyna tyna | 30. března 2016 v 20:38 | Reagovat

Co se týče porovnání financí když to nebude vidět na oblečení bude to vidět jinak... Např. Na zařízení, kt.žák má, na rodičích, co si kupuje apod. Ustrojenost na školách vypadá velice mile ale copak se všichni žáci cítí dobře v tom.samém? Ať má raději tepláky a xxl triko než aby se pořád ošíval, že ho někde něco tlačí a je mu to nepohodlné..

4 ismail sahin ismail sahin | E-mail | Web | 28. dubna 2016 v 18:12 | Reagovat

SCHOOL UNİFORMS Manufacturing , fabrica.
Istanbul TURKEY
WhatsApp : +905324845806
info@sahinbeytekstil.com

www.sahinbeytekstil.com

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama