Čtenáři čtenářům

29. října 2013 v 12:48 | Ronnie |  Literatura
Po dlouhé době jsem musela udělat už dlouho nevyhnutelné. Protřídit knížky. Ano, ano, srdce mi krvácí ještě teď. Naštěstí jsem se zbavila jen několika knížek z Levných knih, které stály kolem dvaceti korun, takže ani ona literární úroveň nebyla zrovna valná. Nicméně, jsou to knihy...
Bylo mi líto knížky vyhodit, škoda papíru, snahy autora a jako studentka ekologie chci šetřit naše lesy, takže jsem se dneska zvedla a odnesla těch pár svazků do místní knihovny, kde mimochodem nemám zřízenou kartičku(od té doby, co mám čtečku, je to pro mě zbytečná ztráta peněz). Na chodbě před jejím vchodem je několik stolů, kam můžete odložit své knížky, které už nepotřebujete. Sice za to nic nedostanete, ale na oplátku si můžete vzít dílo, které donesl zase někdo jiný. A to zadarmo. Já osobně si myslím, že je to docela dobrý systém, protože zde najdete skutečně výborné kousky. Problém je, že se to mezi mladou generací moc neví(už proto, že obecně naše generace Y moc nečte. Ne že bych se tomu vzhledem k cenám knih divila), takže moje Upíří deníky asi nikoho moc nepotěší. Zato já jsem si vybrala hojně. Tím se dostáváme k tomu, že mě občas fascinuje, co všechno jsou lidi schopní vyhodit. Například Anna Karenina. Dobře, jen druhá část, ale i tak jsem si jí hrdě odnesla domů. Vynechme fakt, že doma už jedno vydání mám. Tiše!
Jsou zde jedinci, kteří jen tak 'vyhodí' Galsworthyho nebo Canterburské povídky, ale to se dá vcelku i pochopit. Až to přečtu, pravděpodobně to opět předám dál. Jenže pak jsou tu tací, kteří jsou schopni vyhodit sto let staré vydání básní od Elišky Krásnohorské. Dobře, chápu, že většinu z nás už její básně asi moc neimponují, ale na druhou stranu, sto let staré zachovalé vydání? Myslím, že za pár let by to mohlo nabýt i docela slušné finanční hodnoty.


Každopádně, mám nápad. Co udělat takovou naší menší knižní výměnu? Určitě máme všichni doma nějaké to dílo, které generaci našich babiček příliš nenadchne, ale my sami to už doma nepotřebujeme a skladujeme to jen proto, že je nám líto to vyhodit. Stačí napsat sem do komentářů, co chcete předat dál a emailovou adresu. Ten, koho vaše nabídka osloví vám napíše email a pak se můžete dohodnout dále. To by šlo, ne?:)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama