Knihy, knihy, knihy

1. září 2013 v 18:56 | Ronnie |  Co se jinam nevešlo
Tohle je věc, o které uvažuji už dlouho. Knižní řetězák. Abych byla upřímná, v den, kdy jsem se zaregistrovala na keek.com, jsem hledala námět k videu, a napadlo mě, že bych mohla odpovědět na několik otázek ohledně literatury. Video s odpověďmi jsem samozřejmě poctivě nahrála a až po pátém pokusu bez přeřeků, se odhodlala jej nahrát přímo na keek. Bohužel se ukázalo, že keeky mají omezenou dobu trvání, což mě dovedlo k důležitému poznatku - desetiminutové video se těžko stříhá, zvlášť když z něj potřebujete jen půlminutový keek. Vzdala jem to a vztekle videa smazala.
Nicméně, řetězák vyplním zde a budu ráda, pokud si ho na blog dáte taky a pošlete mi odkaz(ráda si počtu o vaší četbě:)). A tímto doufám, že si na řetězák autorka neklade autorský práva nebo tak, pro jistotu sem dávám odkaz na blog, na kterém jsem knižní řetězák našla -> http://luu-san.blogspot.cz/2011/04/knizna-retazovka.html


1) Oblíbená kniha z dětství.
Paní Láryfáry od Betty MacDonaldové
2) Co právě čteš?
Povídky od Edgara Allana Poea a Newtonův mozek od Jakuba Arbese
3) Máš právě nějakou rezervaci v knihovně?
Ne, nechodím do knihovny od Vánoc, kdy jsem pod stromečkem našla čtečku.
4) Knižní zlozvyk?
Číst uprostřed hluboké noci
5) Preferuješ číst jednu, anebo více knih najednou?
Rozhodně více najednou, ale ne stejného žánru. Zkrátka ne vždy má náladu zrovna na román, a tak sáhnu po životopisném díle a podobně. Dokážete si představit, jaký problém to představovalo, dokud jsem nedostala čtečku... Táhnout čtyři knihy na dvacet minut do tramvaje, protože nevíte, co si po cestě do školy budete chtít přečíst, je docela zkázou pro vaše záda.
6) Nejhorší kniha, kterou jsi tento rok přečetla?
Uhm, obvykle, když se mi kniha zdá jako brak, odložím jí, takže bych na tuto otázku asi neměla mít odpověd, jenže mám. Teď možná leckoho napadne, že zmíním dílo z maturitní četby, ale upřímně, mě se knihy na seznamu víceméně líbily a na rozdíl značné části současných bestsellerů, mají nějakou literární úroveň. Možná už někteří tuší, kam tím mířím. Kniha, která se mi skutečně nelíbila je Padesát odstínů... Neříkám, že jsme první díl nepřečetla a musím se přiznat, že z prvních sta stran jsem byla poměrně nadšena. Jenže po přelouskání prvního dílu jsem sáhla po druhém a zhruba v polovině si uvědomila, jak moc se mi to nelíbí. Rozhodně nemluvím o tom sexu, který je v podstatě na každé třetí stránce, to je v pozadí. Jde mi spíš o hlubší myšlenku celého díla. Žádná. První díl byl zajímavý už proto, že autorka překonala to jisté tabu, ale druhý byl už nudný. Nic nového, všechno bylo pořád jedno velké klišé proložené detailně popsaným sexem. Jasně, je to erotický román, co bych čekala. Netvrdím, že je to výrazně špatná kniha, to není žádná, jen mě trochu zaráží poprask kolem celé věci. Krom zbourání tabu nevidím důvod, proč by se tato trilogie měla řadit k bestsellerům, zvlášť když stylem psaní bych celé dílo zařadila k perverznější fan fiction případně rozsáhlejší fialové harlekýnce.
7) Oblíbená kniha, kterou jsi tento rok přečetla?
Trilogii Hunger games, Alchymista, Báječná léta pod psa, Veronika se rozhodla zemřít, Saturnin,..dobře klidním to :D
8) Jak často čteš knihy mimo svůj oblíbený žánr?
Nemám vyhraněný žánr.
9) Čteš někdy tu samou knihu vícekrát?
Zajisté.
10) Dokážeš číst v autobue?
Já dokážu číst naprosto všude.
11) Děláš knihám somárské uši?
To myslíte ohýbání uší? Proboha! Vždyť knihy jsou tak drahé, že bych za původní hodnotu knih, co mám v knihovně, mohla vykoupit Pařížskou! Nikdy bych tohle knize neudělala už proto, jak jsou knihy předražené.
12) Píšeš si na okraje stran poznámky?
Na okraje stran ne, do speciálního sešitu.
13) A do učebnic?
Jop, tužkou, abych je pak mohla prodat :D
14) V jakém jazyce čteš nejraději a v kolika jazycích zvládneš číst?
Jak kdy a jak co. Samozřejmě rozsáhlá díla typu Anna Karenina bych v anglištině opravdu nezvládla, ale poezie a některá modernější díla, která nepoužívají tak složitou angličtinu, zní lépe v angličtině, zvlášť pokud je to autorův rodný jazyk. A zvládnu číst v češtině, angličtině a trochu i v němčině.
15) Co musí kniha mít, aby sis ji zamilovala?
Nemám na to zvláštní kritéria, zkrátka mě musí zaujmout a pohltit. Měla by mít nějakou hlubší myšlenku, ne jen "fňuk fňuk, miluju Edwarda, ale Jacob je tak sladký ooch, co mám dělat, fňuk".
16) Jak často si vybíráš knihu podle obálky?
Od té doby, co mám čtečku, vůbec.
17) Jak často souhlasíš s knižní kritikou a recenzemi?
Padesát odstínů šedi je světový bestseller, ale Můří deníky dostávají jednu hvězdičku z deseti i přes to, že je to poměrně geniální dílo, takže co myslíte? Moc často tedy ne. Záleží na tom, kdo tu kritiku píše, ale obvykle se neshoduji s blogery.
18) Kdyby si mohla číst v libovolném jazyce, jaký by to byl?
Latina nebo v hieroglyfech.
19) Nevjvětší knižní výzva, do které se stále bojíš jít?
Bible. Mimochodem pokud si říkáte, proč chci zrovna já číst bibli, tak proto, že většina středověké literatury, v podstatě i dost té současné, vychází z bible nebo je jí dost ovlivněna.
20) Oblíbený básník?
Walt Whitman, Poe a říkejte si tomu klidně klišé, ale Mácha s Erbenem.
21) Oblíbená knižní postava?
Anna Karenina a Veronika z Veronika se rozhodla zemřít(ach ta ironie jmen, že?)
22) Oblíbený knížní záporák?
Draco Malfoy a Snow z Hunger Games
23) Knihu, kterou jsi nedokázala dočíst?
Modlitba pro Kateřinou Horovitzovou, Chladnokrevně a Padesát odstínů temnoty
24) Oblíbená filmová adaptace?
Harry Potter, Velká Gatsby, Hostitel a Anna Karenina. Ráda bych řekla Hunger games, ale zatím nemohu, protože mám strach, že i přes to, že herci, maskéři a já nevím kdo všechno odvádí skvělou práci, samotní tvůrci filmu celý příběh udělají o něčem jiném, než ve skutečnosti je. Mám obavy, že celá filmová sága bude o rozhodování Gale vs. Peeta, ale v knize je toto až víceméně na posledním místě.
25) Adaptace, která tě totálně zklamala?
Stmívání. První díl byl nádherně udělaný, ale pak už to šlo z kopce, nemůžu si pomoct. Rozbřesk jsem ani neviděla, už proto, že mě to po zklamání z druhého a třetího dílu příliš nelákalo, a navíc Rozbřesk se mi nelíbil už ani jako kniha.
26) Jsi zvyklá knihy skladovat, nebo je po přečtení posíláš dál?
Jak co a jak kdy. Knihy(dokud jsem si je ještě kupovala v normálním tištěné podobě) se mi pár let po přečtení válely v knihovně, a pak jsem je dala dál. Jen ty, co se mi výrazně líbily(Harry Potter atd) budu skladovat až do smrti.
27) Jsou knihy, kterým se vyhýbáš?
Díla, psané náboženskými fanatiky, komunisty, fašisty a podobnou chátrou. A samozřejmě ignoruji braky.
28) Kniha, která tě rozesmála?
Mám trochu zvrácený smysl pro humor, takže se směju skutečně u všeho, včetně hororů. V každé knize si najdu skrytý humor.
29) Kniha, která tě rozplakala?
Velký Gatsby, Anna Karenina, Harry Potter, všechno, co jsem doposud četla od Paola Coelha, Hunger games, 1984, Malý princ... tak si tak říkám, jestli by nebylo snazší vyjmenovat, u čeho jsem nebrečela.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Sasha Sasha | Web | 1. září 2013 v 19:04 | Reagovat

na fotke si ty? krásna :)
inak o sa kníh týka máme toho strašne veľa spoločného! :))

2 graphic-forum graphic-forum | Web | 1. září 2013 v 19:38 | Reagovat

Na fotce ti to sluší :)
Taky jsme četla Hunger Games, jsou boží <333

3 Pavluška Pavluška | E-mail | Web | 2. září 2013 v 17:35 | Reagovat

Já mam trochu horší knižní zlozvyk :D Ráda si v knize podtrhávam tužkou texty, které mě zaujaly.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama