Titan - vize nebo náhoda?

7. července 2013 v 1:09 | Ronnie |  Co se jinam nevešlo
Stejně jako velká část českého něžného pohlaví jsem i já sobotní večer strávila v hoře papírových kapesníků dojata filmem Titanic a ronila vodopády slz nad silnými televizními momenty. Jak už jsem několikrát zmínila, minula jsem se stoletím a období Titanicu je přesně ta doba, ve které bych ráda žila a jak je mým dobrým a zvídavým zvykem, zjistila jsem si o této fenomenální lodi něco víc.
Nehodlám vás zatěžovat nudnými detaily jako rozměry lodi, rychlost a podobně, což si najdete kdekoliv na wikipedii. Mám pro vás něco zajímavějšího. The Wreck Of The Titan.

The Wreck Of The Titan je novela od poměrně neznámého autora Roberta Morgensona, který je velkou spoustou lidí považován za jakési medium a já vám hned sdělím proč. Novela v našich končinách známá pod názvem Titan nebo Marnost, byla vydána v roce 1898, přesně jedenáct let před zahájením stavby Titanicu a čtrnáct před jeho první a zároveň poslední zaoceánskou plavbou.
Zajímavé je téma celého díla. Autor zde popisuje parník Titan, který tehdy překonával všehchny ostatní svou velikostí, rychlostí a luxusem. Zmiňuje aroganci majitelů a velitelů lodi, vizi nepotopitelnosti a nepřekonatelnosti - stejně, jako tomu bylo o bezmála dvě desetiletí později. Titan na jedné ze svých zaoceánských plaveb narazí do ledovce za takřka stejných okolností, jako později Titanic.
Celá záležitost je o to děsivější, že Robert Morgan se téměř trefil rozměry lodi, její rychlostí a dokonce i místem nárazu. V několika detailech se se skutečností rozchází, jako například počet přeživších, kdy třetí plavbu Titanu přežilo jen sedm cestujících a z Titanicu se jich zachránilo něco málo přes sedm set. Také směr plavby se lišil, Titan plul z ameriky do Evropy, ale u Titanicu to bylo přesně naopak. Morgan předpověděl dokonce i nedostatek záchranných člunů. což ovšem souvisí s arogancí a přehnanou sebedůvěrou lidí, kteří loď navrhovali.

Co myslíte, je to náhoda? Každopádně Rober Morgan celou novelu po potopení Titanicu poupravil a o něco přiživil, ale nic to nemění na faktu, že i původní verze byla až děsivě přesná. Nehledě na to, že autor v jiné ze svých povídek předpověděl válku mezi USA a Japonskem, ve které byla rozhodující zbraní věc, připomínající atomovou pumu.


Na mě osobně je to až příliš náhod najednou a věřím v autorovy vize. Vždyť, kdo ví, co všechno dovede lidský mozek, pro lidstvo je to paradoxně absolutně neprobádaná oblast. Třeba jsou předtuchy naprosto běžnou součástí našeho života, jen my o tom ještě nevíme. Kdo ví.


Novela Titan je v anglickém originále dostupná ke stažení zdarma na této stránce -> http://www.gutenberg.org/ebooks/24880
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Gabča Gabča | Web | 7. července 2013 v 1:10 | Reagovat

Jsem mladá a chci se seznámit, klikni na můj webík abys zjistil víc!

2 just-girls-things just-girls-things | Web | 24. července 2013 v 10:39 | Reagovat

Já Titanic přímo zbožňuju, je to skvělý fim! Můžu se na něj dívat pořád a pořád dokola. :)
Jsem tu nová, spřáteluješ?? :3

3 šarmánka šarmánka | E-mail | Web | 15. prosince 2013 v 16:54 | Reagovat

Tak tohle je až děsivé! Fakt, film moc nemusím, ale o Titanic jsem se nějakou dobu zajímala a asi si tuhle knížku budu muset přečíst... :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama