Zlatá léta dvacátá

13. května 2013 v 16:08 | Ronnie |  Ze světa módních časopisů
Je den jako každý jiný. Venku se procházejí ženy s šaty do půlky lýtek a dlouou cigaretou v ruce. Módě vládne Coco Chanel a jistý umělecký směr zvaný kubismus. Gentlemani se prohánějí v autech s názvem Mercedes Benz 630 a první světové válce se říká pouze válka světová. Vítejte ve dvacátých letech dvacátého století.


Kdybych si mohla vybrat ve které době žít, váhala bych mezi 20. a 60. léty dvacátého století. Jsem si jistá, že by to byla těžká volba, ale nakonec by zvítězila léta dvacátá, nejlépe v USA. Samozřejmě jsem si plně vědoma krachu na Wall Street a následné velmi kruté hrospodářské krize. Bohužel, to jsou nešťastné události, které už nic nezmění.

Zaměřím se především na životní styl v USA. Už proto, že spojené státy jsou téměř nepoznamenány první světovou válkou, dá se předpokládat, že atmosféra byla více než uvolněná - ačkoliv prohibice, která trvala dlouhých 13 let vyvolávala rozruchy a podpořila černý trh. Válčilo se především v Evropě a z ameriky se do zákopů podívalo jen několik dobrovolníků. Účast spojených států v první světové válce je spíše reprezentativní, což je vidět i na celkových ztrátách, které byly opravdu nepatrné, co se týká této země. Na druhou stranu se stát potýká s velkou vlnou rasizmu a nepřirozenou nadvýrobou. Ovšem to jsou problémy, které se vyhrotí až v budoucnu a tak se společnost těmito otázkami příliš nezabývá.
Co se týká módy, ženy se přestávají bát ukázat své nohy a tak se sukně a šaty zkracují. Kolena sice zůstávají víceméně schována, ale i tak se to dá považovat za velký posun dopředu.


Tehdejším ideálem krásy byla chlapecká silueta - dlouhé štíhlé nohy, úzké boky, propadlé břicho, plochý hrudník a dlouhá šíje. Šaty dvacátých let jsou šité tak, aby v žádném případě nepodtrhávaly ženské křivky, takže Beyoncé, Selena Gomez či Rihanna by v tehdejší době moc nezaválely.
Barvy a vzory byly velmi nevýrazné, protože cílem nebylo, aby zaujaly šaty, ale jejich majitelka.

Co se týká hudby, tehdejší společnost milovala Jazz, i když jej považovala část vyšší společnosti za nemorální. Pravdou je, že o tom co bylo morální a nemorální by se dalo hodně polemizovat.
Později Jazz vystřídal Swing, který byl pomalejší a trochu melanchločtější, což je logické vzhledem k rozsáhlé hospodářské krizi.


Dvacátá léta jsou v módní historii velmi výrazným obdobím a v dnešní době se k tomuto stylo přední návrháři často vracejí - díky bohu. Pokud chcete mít lepší představu o tehdejším stylu, hlavně co se týká módy, doporučuji udělat si výlet na Velkého Gatsbyho s Leonardem DiCapriem v hlavní roli.


Více obrázků naleznete zde.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Bjkjfbfuikhej Bjkjfbfuikhej | E-mail | 16. května 2013 v 16:08 | Reagovat

Vy jste asi dost vymaštěný holky co? Napsat nad "mým" stolem tak to musíte být doooooost krávy..... ještě kdyby jste byli alespoň hezky ale vy ani to...!

2 bronxy bronxy | 16. května 2013 v 19:19 | Reagovat

[1]: Ahoj. Jménem celého týmu BRONXY ti vřele děkujeme za návštěvu blogu a za velmi inspirující komentář. Evidentně jsi vzdělanější, než celý náš tým dohromady, takže nás pouč o správné gramatice ve slovním spojení 'Nad mým stolem'. Když už chceš rozebírat chyby, tak se nejprve nauč psát všechna potřebná znaménka, a pak se zaměř především na spisovnost. Zaráží mě, že zrovna osoba, která ve třech větách napíše hned sedm do očí bijících chyb, má to sebevědomí kritizovat cizí článek. Co se týká vzhledu, jen anonymně pouč metr osumdesát vysokou, modrookou blondýnu o ideálu krásy ;-) S pozdravem Tvá Ronnie.

3 jan petržela jan petržela | 19. května 2013 v 15:42 | Reagovat

"jen anonymně pouč metr osumdesát vysokou, modrookou blondýnu o ideálu krásy ;-) S pozdravem Tvá Ronnie."....to zní dost namyšleně...neříká, že nejsi pohledná, ale tohle je dost narcistický.

4 bronxy bronxy | 19. května 2013 v 19:38 | Reagovat

[3]: možná je, ale nenechám se urážet anonymní krávou.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama