SCHOOL, SCHOOL AND SCHOOL

30. května 2013 v 20:32 | Fíí |  Fii says
Asi jste si všimli, že jsem v poslední době poněkud neaktivní,
ale bohužel byla a je náplní mých minulých a zároveň i budoucích týdnů hlavně škola.
22. června se u nás uzavírá klasifikace a já mám tedy už jen pár dnů na to, abych doladila všechny známky a překvapivě nám to učitelé zrovna neulehčují. Nejdříve nepíšeme testy žádné, ale pak se snaží všechny vtěsnat do dvou posledních týdnů, takže 2-3 pololetní práce za den jsou naprosto normální. Jakou to má sakra logiku ?!!


Nicméně, přicházím s pár radami a tipy na zpříjemnění učení.

1) učení venku
Vždycky jsem říkala, že přece není žádný rozdíl v učení venku a uvnitř, v obou případech se člověk učí a na prostředí přece nezáleží. Ale to byl pořádný omyl !! Neumím definovat proč tomu tak je, ale venku se mi učí o 100% lépe než uvnitř. Mozek vše lépe a rychleji vstřebává a já učením strávím polovinu času, než když se učím uvnitř. Proto pokud to jde chodím se učit na zahradu, popřípadě na balkon a všem vřele doporučuji.
Bohužel v posledních deštivých dnech je učení venku poněkud namáhavé, takže jsem stejně odsouzena k učení v prostorách mého pokoje.

2) pít,pít a pít
Ano, pití pomáhá i při učení. Tělo se tak neustále regeneruje a je připraveno vstřebávat nové informace mnohem lépe, než tělo dehydratované. Učení je tak rychlejší a o polovinu efektivnější.

3) smysly
Je to zvláštní, ale při učení je velmi dobré zapojovat více smyslů, než je obvyklé. Například čich . Člověk by řekl, že učit se u zapálené svíčky je na hlavu postavené, ale v praktickém životě to až taková pravda není.
Je prokázané, že pokud při učení zapojíte čichové vjemy, následně se Vám při vzpomínce na onu vůni vybaví i pojmy a definice. Například pokud se učíte u zapálené vanilkové svíčky, při testu si vůni vybavíte a díky tomu se Vám pak vybaví i látka, kterou jste se při ní naučili.

4) odpočinek a odměny
Odpočinek je při učení velmi důležitý. Mozek neudrží pozornost věčně a pokud do něj několik hodin v kuse hustíte chemické komplexní vzorce po čase se "zasekne" a již není ochoten informace vstřebávat. Je tedy mnohem lepší rozdělit si učení na více části a mezi jednotlivými částmi jít třeba na 20ti minutovou procházku, podívat se na díl oblíbeného seriálu nebo si jít jen udělat dobrou svačinku, jednoduše cokoliv při čem mozek nebude muset myslet na chemii, fyziku nebo dějepis a bude si moci na chvilku si odpočinout.
Zároveň je velmi dobré se za naučenou látku, nebo jen část nějak odměnit. Netvrdím, že máte spořádat čokoládu na posezení, ale bonbon nebo třeba jen kostička čokolády neuškodí. Tělo pak má pocit, že je učení vlastně dobré a přistupuje k němu o něco lépe.

5) metoda Loci
Metoda vynalezená již před několika mnoha lety. Usnadňuje zapamatovávání si jazykových výrazů pomocí tvoření vět a doplnění diakritiky k cizím slovíčkům. Je to velmi efektivní metoda pro ty, kterým dělá problém si cizí slova zapamatovat.

Bed = Běda, v posteli je Béda.
Cap = Na čepici usedl čáp.
Drive - Kdo řídí, bude tu dříve.
Fame = Jeho dobrá pověst, sláva, není fáma.
Fun = Legrační funění.
More - Větší část světa pokrývají moře.
Pipe - Roura vede pivo k pípě.

Takže pokud jste i Vy nuceni se v budoucích týdnech učit, snažete se učení si co nejvíce zpříjemnit :)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Hobista Hobista | Web | 25. června 2013 v 13:51 | Reagovat

Hledat ve škole logiku? Škola přece už dávno nevychovává ani nevzdělává, pouze připravuje pracovní sílu k pásům. Bohužel.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama